8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Lpg sorunlari

 1. #1
  Binbaşı ZiNNUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  Zinnur
  Kayıt
  19.11.2012
  Yer
  Mardin
  Meslek
  657
  Mesajlar
  411
  Beğeni (toplam)
  5
  Araç
  W140 S320

  Standart Lpg sorunlari

  Yüksek vergi oranlarından kaynaklanan astronomik düzeydeki benzin fiyatları Türkiye'de LPG kültürünü doğurdu. Gelişmiş batı toplumlarında LPG ucuzlugun yanında çevre duyarlılığının bir kanıtı olarak iş görürken ne yazık ki bizimki zaruretten.. Bu hengamede zaten çok olan sorunlarımızdan bir tanesi de LPG oldu.

  Çoğumuzun arka bahçesinde tamir atölyeleri olmadığından zamanla alışkanlık haline gelen “sorunlarında başkasından yardım iste” durumu mecbur olmadığımız ufak sorunlarda bile tamircilere gitmemizi olağan hale getirdi. Olağan dışı olan durum ise basit sorunları kendi imkanlarımızla çözme imkanımız varken bundan bir şekilde uzak kalarak maddi-manevi bir çok açıdan durumu aleyhimize çevirmemiz oldu.Derinlerdeki karakteristik özelliğimizden kaynaklanan araştırmama-geliştirmeme huyumuz törpülenmiş ve okumaya hacet duymadan paramızla iş yaptırma eğilimimiz gelişmiştir. En şanslılarımız kendi sorunlarını bastırıp cahilin çok olduğu konularda bize yetecek hale gelinceye kadar kendini geliştirenler olmuştur. Onlar da işi ticarete dökmüş saadetini felaketimiz üstüne bina etme meylini göstererek hizmet kavramının içini “kâr”la doldurur hale gelmişlerdir...


  Yeteri teknolojik düzeyde geliştirilmemiş, gelişen araçlarla doğru orantılı olarak gelişmeyen LPG kitleri her gün envai çeşit sorun vererek maddi açıdan bizi zayıflatarak manevi açıdan da sıkıntı vererek bazen de hayati kayıplara neden olmaktadır. Bu hafta yaşadığım map, buzzle, regülatör sorunlarındaki basit bir kaç parçanın oluşturduğu kaos LPG ustalarını tanıma fırsatı verdi. Piyasada işini layıkı ile yapanları tenzih ederken şunu belirtmek isterim ki öylesine denk gelmemekle birlikte edindiğim kanaat "kötü usta sizi tamirci" yapar, akabinde de okumadan afbuyrun WC’a bile gidilmez oldu. Bu yazının LPG sorunlarınızda bir nebze yardımcı olması dileğiyle keyifli sürüşler.


  Lpg li Araçta Yakıt sorunu


  1 - Araçta yakıt sorunu varsa ilk olarak aracımızın ateşleme sistemimizin iyi oldugundan emin olmamız gerekir.
  2 - Lpg ayarını bilinçli bir ustaya kontrol ettirmeliyiz kontrol yapılırken Lpg kaçaklarını gözden geçirmeliyiz.
  3 - Tüm kontroller yapıldıktan sonra regülatörde basınç sorunu oluyorsa ve düzelmiyorsa regülatörün değişmesi faydalı olacaktır.
  4 - Lpg enjektörlerinin belirli bi ömürleri vardır enjektör içerisinde bulanan valfler zamanla aşınıp yıprandığından dolayı motora düzensiz yakıt gönderir bu nedenle Lpg li araçta yakıt problemi meydana gelir.
  5 - Motordaki termostat kışlık olmazsa veya arızalı olursa lpg beyni yeterince ısınmayacağı için Lpg li araçta yakıt tüketimi otomatikman %30 ila %40 arasında etkiler emin olabilirsiniz.
  6 - Bilindiği üzere piyasada bir çok lpg markası vardır. 500 TL den tutunda 4000 TL ye varan sıralı lpg sistemleri vardır. Eger bunların hepsi aynı kalitede olup ve araca uyum sağlasaydı kimse fazla para ödemez ucuz olanı taktırırdı.

  Bu yüzden her sıralı lpg sistemi her araca uyum saglamaz. Özellikle 2005 sonrası üretilen otomobil türlerinde motor çalısma sistemleri eski tip motorlara göre çok farklıdır.

  Buda demek oluyorki yeni cıkan bir araca kalitesiz sistem taktırmak uygun olmadıgı gibi Lpg li araçta yakıt sorunu gibi sorunlara neden olabilir.
  7 - Bunlara rağmen Lpg li araçta yakıt sorunu var ise sıralı sistemlerde yakıt tüketiminin aşırı olmasına nadirende olsa ekzozun tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Son olarak frenler sıkıyor olabilir debriyaj balatası kaçırabilir bunların kontürolunü yaptırmak gerekir.

  Sıralı Sistem Lpg Yakıt Sorunu
  1 - Sıralı Sistem LPG Yakıt sorunu olan araçta İlk olarak aracımızın ateşleme sistemimizin iyi oldugundan emin olmamız gerekir.
  2 - LPG ayarını bilinçli bir ustaya kontrol ettirmeliyiz kontrol yapılırken LPG kaçaklarını gözden geçirmeliyiz.
  3 - Tüm kontroller yapıldıktan sonra regülatörde basınç değişikliği oluyorsa ve düzelmiyorsa regülatörün değişmesi faydalı olacaktır.
  4 - LPG enjektörlerinin belirli bi ömürleri vardır enjektör içerisinde bulanan valfler zamanla aşınıp yıprandığından dolayı motora düzensiz yakıt gönderir bu nedenle aracın fazla yakıt tüketimi gibi sorunlara neden olur.
  5 - Araçta kışlık termostat olmazsa veya arızası olursa yakıt tüketimini %20 ile %30 arasında emin olabilirsiniz.


  6 - Bilindiği üzere piyasada bir çok Lpg markası vardır. LP500 TL den tutunda 4000 TL ye varan sıralı LPG sistemleri vardır. Eger bunların hepsi aynı kalitede olup ve araca uyum sağlasaydı kimse fazla para ödemez ucuz olanı taktırırdı.
  Bu yüzden her sıralı Lpg sistemi her araca uyum sağlamaz. Özellikle 2005 sonrası üretilen otomobil türlerinde motor çalısma sistemleri eski tip motorlara göre çok farklıdır.

  Buda demek oluyorki yeni çıkan bir araca kalitesiz sıralı sistem Lpg taktırmak uygun olmadıgı gibi düzensiz çalısmasına ve yakıt problemi gibi sorunlara neden olabilir.
  7 - Bunlara ragmen araç fazla yakıyor ise sıralı Lpg sistemlerde yakıt sorunu nadirende olsa ekzoz tıkalı olabilir frenler sıkıyor olabilir debriyaj balatası kaçırabilir. Tabiki bunlardan önce sıralı Lpg sisteminde problem olmadığından emin olmalıyız.

  Lpg de Tekleme Sorunu

  Lpg li araçta tekleme sorunu karbüratörlü sistemlerde genellikle ateşleme sisteminden meydana gelir. Karbüratörlü sistemlerde tekleme medana geldiğinde öncelikle Lpg servisine giderek aracın Lpg ayarında problem varmı yokmu kontrol ettirmeliyiz.

  Lpg ayarında sorun yoksa ve araçta tekleme problemi devam ediyorsa araç tamir servisine giderek bujiler ve ateşleme sistemine ait parçaları kontrol ettirerek arızalı parçayı tespit ettirip değiştirmeliyiz. Arızalı parça değişiminden sonra Lpg de tekleme sorunu ortadan kalkacaktır.

  Lpg li Araçta Rolanti Sorunu
  Lpg li araçta rolanti sorunu genellikle Lpg ayarı bozulunca veya iklim değişimlerinden dolayı meydana gelir. Lpg li araçta rolanti sorunna neden olacak faktörlerden bir kaç örnek verecek olursak hava filtresi kirlendiğinde veya yeni değiştirildiğinde, motor suyunun eksikliğinden, aracın ateşleme sisteminde oluşan arızalar veya lpg beynin yani regülatörün kullanım süresini yitirerek arıza yapmasından dolayı lpg li araçta rolanti sorunu meydana gelerek aracın düşük devirde çalışmasına ve araç seyir halindeyken vitesi boşa alınca stop etmesine neden olur.

  Lpg Beyin Arızası
  karbüratörlü ve sıralı sistemlerde bulunan Lpg beyin arızası (regülatör arızası) konusuna kısa bir açıklık getirecek olursak Lpg tankından gaz kesiciye gelen sıvı Lpg nin içerisinde bulunan bazı maddeler çok küçük ve akışkan oldukları için gaz filtresini geçerek Lpg beynine yani (regülatöre ) ulaşırlar.

  Bu maddelerden bir kaç örnek verecek olursak (Lpg katkı yağı, ****l tozu ) gibi maddelerdir. Bu maddeler Lpg filtresini atlatıp regülatöre ulaşarak lpg beyni içierisindeki gaz diyaframı ve hassas parçaları sarıp etkileyerek lpg beyinlerinin görevlerini tam yapamaz hale getirirler.

  Bu nedenlerden regülatör etkilenerek Lpg beyin arızası ortaya çıkmakta olup Lpg li araç ta yakıt fazlalığı, rolantide düzensiz çalışma, araçta sabahları çalışmama gibi Lpg sorunları meydana getirir. Lpg beyin arızası meydana geldiğinde yenisiyle değiştirelek sorunun giderilmesi gerekir. Lpg beyin arızası süresini uzatmak için en az 2 yılda bir lpg beynin bilinçli kişi tarafından sökülüp temizlenmesi gerekir.

  Lpg beyin temizliği 2 yılda bir yapılan araçta lpg beyin ömüleri en az iki katına çıktığı bilinmekte olup Lpg beyin temizliği rusya almanya ingiltere gibi bir çok ülkelerde yaygın olup ülkemizde henüz pek yapılmamaktadır.  Lpg Beyin Arızası Belirtileri
  Lpg li aracınızın motor ateşleme sisteminde her hangi bir sorun yoksa lpg ayarı yaptırmanıza rağmen aşağıdaki lpg beyin arızası belirtileri varsa lpg beyni arızalı olabilir.

  1: Lpg beyin arızası belirtileri sabahları aracı çalıştırıp motor ısınmadan stop ettiğnizde örnek verelim (1 dak ) çalıştırdınız stop ettiniz çok geç çalışıyosa beyin diyaframı ve valf zamanla özelliğni kaybettiği için karbüratöre aşırı yakıt yolladığından geç çalışmaya neden olacaktır. Bu durumda lpg beyni arızalı demektir regülatörün değişmesi gerekir.
  2: Aracın radyatör kapağını motor soğukken açın ve radyatördeki sıvıyı koklayın LPG kokusu duyarsanız LPG diyaframı yırtılmış demektir tamiri ve yedek parçası piyasada olmadığı için Lpg beyni arızası olduğundan dolayı regülatörün değişmesi gerekir.
  3: Motor sıcakkende stop ettiğnizde geri çalıştıracağnız zaman çok geç çalışıyosa beynin üzerindeki kesici valf özelliğni kaybetmiş aracı stop ettiğnizde regülatörden motora gaz gönderiyo demektir bu nedenden dolayı lpg li araçta hem fazla yakıt yakmasına ve marş motorna aşırı yük bindiği için marş dinamosunun arıza yapmasına neden olacaktır. Bu durumda lpg beyninin ( regülatörün ) değişmesi gerekir.


  LPG BEYNİNİN GÖREVİ

  Lpg beyninin yani ( Regülatörün görevi) ilk olarak Lpg li araçlarda bulunan gaz tankı vasıtasıyla ön tarafa gönderilen basınçlı ve sıvı Lpg yi motor suyundan aldığı sıcaklık ile Lpg beyni yani Lpg regülatörü içerinde hapis olan sıvı Lpg yi ısıtarak genleşmesi ve buhar haline dönüşmesini sağlamasıdır.
  Ardından buhar haline dönüşen Lpg yi regülatör içerisinde bulunan ( beyin diyaframı ) vasıtasıyla motorun yakıt isteğne göre karbüratöre, veya sıralı sistemlerde bulunan Lpg enjektörlerne göndermesini sağlar .

  Lpg sorunlari-lpg-regulator-sema-2.jpg
  Otomobile dair herşeyin en iyisini Mercedes bilir.

 2. #2
  Binbaşı mersedesim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  mehmet
  Kayıt
  31.08.2012
  Yer
  gaziantep
  Yaş
  31
  Meslek
  öğretmen
  Mesajlar
  458
  Beğeni (toplam)
  2
  Araç
  1990 W124 200 e

  Standart

  Teşekkürler güzel paylaşım

 3. #3
  Albay iceberq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  Rıza ÖZKAN
  Kayıt
  08.01.2012
  Yer
  KONYA / ZONGULDAK
  Yaş
  33
  Meslek
  Kalibrasyon Uzmanı
  Mesajlar
  1.525
  Beğeni (toplam)
  43
  Araç
  W201 190D 2.5, Clio 4, Dacia Duster, Actros 1848

  Standart

  +124 emeğe saygı faydalı bir paylaşım

 4. #4
  General NPM37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  Kutay Yılmaz
  Kayıt
  19.03.2013
  Yer
  DİDİM
  Meslek
  ÖĞRENCİ
  Mesajlar
  3.554
  Beğeni (toplam)
  4
  Araç
  mercedes benz w124 300D

  Standart

  faydalı bir paylaşım.emeğinize sağlık.
  MERCEDES-BENZ 300D

 5. #5
  Super Moderator Genelkurmay w126 MB260SE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  Kerem TERZİ---0 Rh+
  Kayıt
  06.04.2010
  Yer
  Ankara
  Yaş
  29
  Meslek
  Otomotiv
  Mesajlar
  5.926
  Beğeni (toplam)
  23
  Araç
  1986 w126 260SE Manuel & 1994 E200 Otomatik & 1987 560SEC

  Standart

  Paylaşım için Teşekkürler...

 6. #6
  Genelkurmay EKSELANSW124 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  MÜCAHİT İPEK
  Kayıt
  25.04.2013
  Yer
  konya
  Yaş
  27
  Meslek
  OTOMOTİV TEKNİKERİ-MEKANIK-YEDEK PARÇA
  Mesajlar
  4.396
  Beğeni (toplam)
  314
  Araç
  w124 E200 M111 BLACK-mazda 323

  Standart

  başarılı bi paylaşım

 7. #7
  Albay Taz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İsim
  Doğa
  Kayıt
  16.11.2012
  Yer
  Sivas
  Yaş
  27
  Meslek
  Makine Mühendisi
  Mesajlar
  1.719
  Beğeni (toplam)
  25
  Araç
  ''82 w123 230e auto.

  Standart

  Çok güzel paylaşım teşekkürler.Peki lpg li araçta yakıt sorunu madde 5 de yazında kışlık termostat kullanın gibi bir anlam çıkıyormu?


  "Nothing will make a driver more faithful to a car, than a car, that is faithful to it's driver"

 8. #8
  Albay
  İsim
  orhan
  Kayıt
  15.02.2015
  Yer
  istanbul
  Yaş
  27
  Meslek
  serbest
  Mesajlar
  1.548
  Beğeni (toplam)
  286
  Araç
  W220 S50--clk 200 kompressor

  Standart

  Merhabalar.. Bende bir clk 200 kompressor var uzerinde brc lpg sistemi mevcut.. Araci ilk aldigimda hic bir sorun yoktu hatta benzinle hic bir farki yoktu.. İki ay önce aracta bir sorun oldu arac lpg teklemeye basladi..rolentide calisirken hafif tekleme oluyor gaza yuklenince motor nerdeyse stop edecek gibi oluyor titriyor ve oyle kaliyor.. Benzine alinca geciyor.. Brc bayilerine goturdum bizim cihazlar buna olmuyor dediler istanbulda bir yerde buldum adam regulator bozuk dedi 1000 lira tutar dedi.. İstanbulda bu konu ile yardimci olabilecek arkadaslar varsa bana bilgi verebilirse sevinirm.. Aracimi suan benzinde kullaniyorm

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. w211 Sorunlari
  By ralka in forum E – Class
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 31.03.2016, 23:24
 2. Far sorunlari
  By farcı in forum Faydalı Bilgiler
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 04.01.2013, 02:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •