16 farklı aracın hissettirdikleri

pagoda

Tecrübeli Üye
Katılım
17 Mar 2019
Mesajlar
206
Tepki Puanı
1
Puanları
16
Konum
Antalya
Araç
1999 Land Cruiser Prado 3.4 V6 & 2019 Corolla 1.6
16 farklı aracın hissettirdikleri

Kendi aracımı satana kadar 5 ayda belki 30 farklı memleketten 30 farklı insana tek tek aracımı test ettirdikten, gecenin bir vakti ya da sabahın köründe sorularını sabırla cevapladığımdan, sanayi sanayi dolaşmak zorunda kaldığımdan, sattıktan sonra şimdi sıra bende artık dedim ve alıcı gibi dolaşarak merak ettiğim araçları denedim. Biliyorum yaptığım pek etik değil, Türkiye'de yapmam ama burası biraz farklı. Özellikle ikinci el araçlar çok ucuz olduğundan insanların gözünde değerli değil, hatta bazıları anahtarı verip kendi gelmiyor. Gez dolaş sonra aracı yerine geri bırakırsın, beğenirsen konuşuruz diyor. :)

* Zamanla denediğim diğer araçları gelecekte eklemeye devam edeceğim.

Özellikle hissettirdikleri dedim çünkü bir kaç km kullanımı deneyim adıyla paylaşamam, en fazla hissettirdikleri diyebilirim.

Tabii ki Mercedes ile başlayalım.

1) Mercedes E 350 Coupe 4 Matic (C207) 2010 model - 120.000 km'de - istenen fiyat 9.450 usd

Kırmızı renk, iç mekanı çok temiz, coupe olması sebebi ile sürüş pozisyonu yere çok yakın, sonradan Brabus ürünü bir egzos takılmış. Emniyet kemerini taktıktan sonra vücudunuzu sıkacak şekilde otomatik sıkıyor, koltuklar sportif ama en hayranlık uyandıran şey motoru çalıştırdıktan sonra duyduğum inanılmaz ses. (Sanırım sonradan takılan egzostan dolayı yoksa çok daha büyük motorlarda böyle bir ses duymadım.) Sahibine bu nasıl bir ses, inanılmaz keyifli deyince anayola çık ve gazla dedi. Allah'ım sana geliyorum dedim. :) Hızlanma olarak aslında eski aracımdan (ML 500) daha hızlı değildi ama yere çok yakın sürüş pozisyonu, motor sesi, koltuklar vs inanılmaz bir moda sokuyor sizi. Bu aracın dönemeyeceği viraj yok diye düşünmeye başlıyorsun. Ayrıca araç mekanik olarak çok iyi durumda gözüküyordu, tuhaf hiç bir ses yoktu. Direksiyonda sıfır boşluk ve müthiş hassasiyet vardı.

Kısacası önündeki Mercedes amblemini sonuna kadar hak eden bir modeldi, kullandıktan birkaç saat sonra bile hala etkisinden çıkamamıştım.

2) Mercedes SLK 200 (R171) 2009 model - 99.000 km'de - istenen fiyat 9.300 usd (bu fiyata satamaz muhtemelen çok ciddi indirecek)

İlk defa üstü açık bir model denemiş oldum, bundan dolayı heyecanlıydım ama aracın üstünün açık olması beklediğim gibi etkilemedi beni. Ön camın üst çıtası sanki alnıma değecekmiş gibi hissettirdi. 2 litrelik motorda beklediğim performans yoktu, sahibi motor hiç açılmadı dedi ama çekişi bence fabrika verisine göre düşük kalmış olabilir. Maalesef araçtan etkilenmedim ama başka bir araçla tekrar denemek lazım. Kullandığım araçtan kaynaklanmış olabilir bu durum.

3) Audi A5 3.0 T Quattro (1. nesil - coupe) 2013 model - 80.000 km'de - istenen rakam 15.600 usd (bence satamaz fiyatı ciddi indirmek zorunda kalacak)

Araçta tuhaf ses duymadım, direksiyonu düzgündü. Performansı çok yüksekti, 0-100 kalkış yapmadım tabii ama ara hızlanmalardan şimdiye kadar kullandıklarımdan daha hızlı olduğunu hissettirdi. (fabrika verisi 0-100 km 5.8 sn). Yine de aman aman etkilenmedim.

4) BMW 320 i (F30 kasa) 2015 model - 45.000 km'de - istenen fiyat 12.300 usd (mecbur bu da indirecek fiyatı)

Aracın yere yakınlığı dikkatimi çekti, spor araba gibi. Sahibine orjinal yüksekliği mi yoksa alçalttın mı diye sordum, orjinal yüksekliği aracın hiç bir tarafına müdahele etmedim dedi. 2.0 litrelik benzinli motor kendi sınıfına göre gayet performanslıydı. Alçak sürüş pozisyonu ile birleşince viraj dönüşlerinde çok güven veriyor, kolay kolay yoldan çıkmaz bu araba diyorsun. Spor araba kullanıyormuşum gibi bir his verdi bana. Belki en başta beklentimi düşük tuttuğumdan da olabilir ama 5 kapı sedan normal bir arabaya göre gayet keyifliydi. Beğendim bu aracı.

5) BMW 325 i Convertible (E90 kasa) 2010 model - 124.000 km'de - istenen fiyat 10.700 usd (bence 7.500 dolardan fazla etmez, o da gerçekten temiz kalmış ise)

Coupe'den cabrioya çevrilebilen bir araç, böylelikle ikinci defa üstü açık araba kullandım. Bu araçta da tıpkı slk gibi ön camın üst çıtası sanki alnıma değecekmiş gibi hissettim, anladım ki üstü açık araba bana göre bir olay değil. Benim için cabrio ya da roadster bir araç olacaksa ya convertible (coupe ye dönüşebilen) olacak ya da hard topu olacak.

Bu aracın iç tasarımı beni cezbetmedi, 2.5 litrelik motorda kendi sınıfına göre yetersiz gibiydi ama motor orjinal performansından uzaklaşmış olabilir, bilemiyorum. Ayrıca aracın arkasından sesler geliyordu. Kısacası keyifli bir araç değildi benim için. Tabii sahibine çok keyifli bir aracın var dedim, o ayrı. :)

6) Cadillac ATS (1. nesil) 2013 model - 87.000 km'de - istenen fiyat 8.200 usd (biraz daha indirime hazırdı.)

Mercedes C, BMW 3 sınıfında bir araç. Malzeme kalitesi ve koltuklar güzeldi, yalnız arkada oturduğumda kısa boylu olmama rağmen başım tavana çok yakındı. Uzun boylu biri arkada sıkıntı yaşar. Ayrıca tüm GM grubu arabalarda (Chevrolet, Opel vs) benzer iç mekan tasarımı var, V şeklinde bir orta konsol. Birbiri ile alakasız çok farklı marka/modellerde aynı tasarımı görmek sıkıcı oluyor. 2.0 litrelik turbo motorunun yüksek performansı varmış ama sıkışık trafikte ve dar sokaklarda kullandığımdan basamadım, performansını tecrübe edemedim yani. Yine de güzel bir araç olduğunu söyleyebilirim.

Sıra geldi petrol zengini Arap ülkelerinin karakteristik araçlarına yani büyük Suv modellere

7) Toyota Land Cruiser GX (Güncel 200 serisi kasa, makyaj öncesi) 2008 model - 299.000 km'de - istenen fiyat 15.900 usd


Land Cruiser fanı olduğum için binmeden önce heyecanlanmıştım. Araca bindiğimde manuel şanzıman görünce çok şaşırdım, ilk kez Katar'da manuel şanzıman görüyordum ve en eski en küçük basit arabalar bile burada her zaman otomatik şanzıman. Sahibi çölde kullananlar özellikle manuel vites sipariş ediyor, Land Cruiser'larda sık görebilirsin dedi. Dediği teorik olarak mantıklı olsa da pratikte doğru söylediğini sanmıyorum, Araplar rahatlarına düşkündür. O kadar umursamazlar arazi için manuel alalım vs.

GX model 4.6 motor ve araç kesinlikle hantal değil ama sportifte değil, bu aracın VX 5.7 motorunu ayrıca denemek lazım.

İç mekan çok lüks ve çok geniş, öyle ki arka koltukları yatırsan arkada iki küçük çocuk top oynayabilir. Bu araca alışan bizim gözümüzde dev gibi olan lüks Avrupa suvlarına binse kendini dar alanda sıkıştırılmış hisseder. Arkada oturanlar ise yayla modunda zaten.

8) Toyota Land Cruiser GXR (100 serisi makyajlı kasa) 2006 model - 299.000 km'de - istenen fiyat 11.200 usd

Bu eski kasayı günün birinde düşündüğüm için bu araçlardan mümkün olduğunca çok denemek niyetindeyim. Kulandığım araç güncel kasaya göre daha dar olsa da hiç bu tarz araçlara binmemiş biri için devasa bir araç. Araç kozmetik olarak düzgün kalmıştı, iç mekan zamanına göre modern ve lüks ama motorda performans düşüklüğü hissettim, sahibi motorun daha önce açıldığını söyledi.

9) Toyota Land Cruiser GXR (100 serisi makyaj öncesi kasa) 2001 model - 350.000 km'de - istenen fiyat 6.800 usd

Muhtemelen Katar çöllerinde hayvan gibi acımadan kullanılmış, hurdaya ayrılması gereken bir araçtı. Tahminimce sahibi satamaz. Sırf bu araca bakarak bu modeli değerlendiremem.

10) Nissan Patrol Platinum (Güncel kasa - makyajsız versiyon) 2012 model - 227.000 km'de - istenen fiyat 15.600 usd

400 beygirlik 5.6 litrelik motorla bu devasa araç tavşan gibi gidiyordu. Performansını beğendim, dış tasarımını beğenmesem de Land Cruiser tarzı araç sevenler için güzel bir alternatif. İç mekan son derece lüks ve konforlu. Land Cruiser kadar geniş. Ayrıca güncel kasa, güncel standart Land Cruiser'da olmayan off road özelliklerine sahip (mekanik olduğunu düşündüğüm arka diferansiyel kilidi)

Zaten Katar'ın en karakteristik iki aracı Land Cruiser ve Patrol.

11) Lexus GX 460 (J150 kasa) 2010 model - 157.000 km'de - istenen fiyat 17.800 usd

Bildiğimiz güncel kasa Prado'nun Lexus versiyonu. Tamamen aynı araçlar aslında, sadace makyaj farkları var ve Lexus'un iç mekan malzeme kalitesi ekstra lüks. İç mekanın lükslüğü gerçekten güzel hissettiriyor. Ayrıca standart bir Land Cruiser'ın compact versiyonu da olsa iç mekan müthiş geniş ve çok rahat. 4.6 motor bu modelde daha performanslı (daha hafif olduğundandır). Benim gayet beğendiğim bir araç oldu. Mekanik arka diferansiyel kilidi var mıydı hatırlayamadım.

12) Toyota LC Prado (J120 kasa) 2009 model - 249.000 km'de - istenen fiyat 8.200 usd

Bir önceki kasa olan J120'nin dış tasarımını beğenmesem de iç mekan tasarımı kendi yılına göre güzel. İç mekan geniş ve konforlu. İlk sahibi bayandan satılık bir araç olduğundan olsa gerek, mekanik olarak çok düzgün bir araçtı. Hiç bir ses gelmiyordu araçtan, direksiyonda boşluk yoktu, sessiz ve hassastı. 2.7 litrelik versiyon olduğu için performans yönü zayıftı.

13) Toyota Fortuner (1. nesil) 2015 model - 150.000 km'de - istenen fiyat 14.200 usd (mecbur bu da fiyat düşecek, çok istiyor)

Şu an kullandığım şirket aracımın ilk versiyonu. Hem ön tasarım hem iç mekan olarak bildiğiniz eski kasa Hilux'un aynısı. Araca binince pikapa binmiş gibi hissettim. Eski kasa hilux ne ise bu da o işte. Benim kullandığım 2016 model (arada sadece 1 yıl var) ikinci nesil Fortuner ile arasında dağlar kadar fark var.

14) Volkswagen Touareg 3.6 (ikinci nesil) 2011 model - 129.000 km'de - istenen fiyat 10.950 usd

Land Cruiser'dan sonra bu araca bindiğim için düz hb bir otomobile binmiş gibi hissettim. İç mekan çok basit geldi, zerre etkilenmedim. Adam ana yola çıkalım dediği halde, gerek yok deyip testi kısa kestim.

15) Cadillac SRX 4.6 (birinci nesil) 2004 model - 66.000 km'de - istenen fiyat 2.450 usd

Direksiyon pompası arızalıydı, motorda performans olarak sıkıntı yok gibiydi, zamanına göre bayağı elektronik donanıma sahip. 7 kişilik bir araçtı ve en arka sıra elektrikli olarak kapanabiliyordu. (en arka sıra sadece çocuklara göre) Yine de sıkıntılı bir araç olduğu için sırf bu araca bakarak, bu modeli doğru değerlendiremem.

16) Chevrolet Trailblazer 4.6 (birinci nesil) 2009 model - 85.000 km'de - istenen fiyat 5.500 usd

Araç 4x2 idi, iç mekanın plastik kalitesi ve tasarımı 90'lı yılları andırıyordu. Performans zamanına göre yeterliydi ama koltuklardan falan (özellikle arka kısımdan) hiç hoşlanmadım. Yine de güncel kasa Trailblazer'ın Kore malı Chevrolet'lere benzediğini düşünürsek (ki üretim yeride Tayland ve Brezilya, ABD üretimi değil), bu kasa en azından daha kişilik sahibi, daha Amerikan.
 

ckardes

Tecrübeli Üye
Katılım
8 Mar 2018
Mesajlar
155
Tepki Puanı
0
Puanları
16
Konum
izmir
Araç
CLA 200 amg
Güzel konu, takipteyiz
 
Katılım
26 May 2024
Mesajlar
44
Tepki Puanı
13
Puanları
8
Yaş
50
Konum
Osmaniye
İsim
Mustafa Kılıç
Araç
Mercedes W210
Mercedes Benz kullanmak bir kere nasip oldu. Nasıl diye bir soru geldi... sonra....
5 gün sonra noterde birisinin iban nosuna para gönderirken buldum kendimi....
 

Alper_34_tr

Emektar üye
Katılım
20 May 2022
Mesajlar
692
Tepki Puanı
639
Puanları
93
Konum
İstanbul
İsim
Alper Kurak
Araç
C250 AMG Sedan
Merhaba,
Mercedes için yanlis araçlara bakmissiniz, bütçe olarak yukaridakilerle aynidir ama tavsiyem e550(w212/c212),s550(w221),slk için de 2014 sonrasi makyajli kasa slk300(2.0 turbo 245),slk350(3.0 v6 ps hatirlayamadim).
BMW için de yukarida baktiginiz kasalardan f30 3.28i(4 sene önce almak istemistim),3.35d ,makyajli olsun derseniz 3.30i ,335d ,f10 kasa da bakabilirsiniz 5.28i(4 sene önce almak istemiştim),535d(e60 kasa 4 sene önce almak istemiştim),bunlarin zirvesi m550d. E90 kasa sedan veya Coupe 3.35i (3.0 benzin) , 3.35d.
Fiyatlar hemen hemen aynidir, bakim geçmişi önemli ,yurtdisinda boya değişen filan çok takilmazlar, sevgilerle
 
Katılım
26 May 2024
Mesajlar
44
Tepki Puanı
13
Puanları
8
Yaş
50
Konum
Osmaniye
İsim
Mustafa Kılıç
Araç
Mercedes W210
Güzel temenni ve dilekleriniz için teşekkür ederim... boya konusunda ülkem adına söyleyecek söz bulamıyorum...
 
Üst