Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567
68 sonuçtan 61 ile 68 arası

Konu: Goodyear mi Michelin mi

CIP Üye Albay
    İsim
    Alaattin KILIÇ
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Gümrük Müşaviri
    Beğeni (toplam)
    777
    Araç
    1975 W115 & /83/84W123 // 90W124 E200// 96&98 W202 // 98&2000 W210 E320// 2003 W211 E320

Kendi tecrübemi paylaşayım: Unutuyorum havaları kontrol etmeyi! Bakıyorum araç yolda geziniyor! "Hah diyorum, havalar inmiş". Havaları tamamlayınca, gezme ortadan kalkıyor. Demek ki havayı düşürmek iyi değil...

2. Beğeni muratduran bu mesajı beğendi.
    Yüzbaşı
    İsim
    talha
    Yer
    konya
    Meslek
    memur
    Beğeni (toplam)
    50
    Araç
    Mitsubishi Outlander 2.4

Alıntı SUKRU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk cümlenizi deneyiminiz sonucu mu yazdınız yoksa önyargınız mı? Bence önyargınız...

Her lastik 2 yıl sonra sertleşiyor. Petlas biraz daha fazla sertleliyor ama Petlas'ın da genel anlamda yumuşak hamurlu lastiklerinin olduğunu düşünüyorum. Petlas'ın, Sava'nın sertleşmiş hali Continental'ın sertleşmeyen lastiğiyle aynı sertlikte oluyor bence. Özellikle kışlıkta Continental hiç tavsiye etmiyorum. Güzelim arabayı mahvetti resmen. Continental'ı saygı ve sevgilerimle anıyorum.

Başka bir konuda daha önce de yazmıştım; Sava, Goodyear'dan genel anlamda bağımsız çalışan bir marka. Yurtdışında Sava ve Falken lastiklerin fiyatları diğer lastiklerin fiyatına yakın. Türkiye'de oranla daha ekonomik bence. Keza Falken de öyle. Ülkemizde değer verilmiyor.Yerli yabancı çoğu yazıları okudum Sava hakkında. Kötü diyen çok az. Test sonuçları da gayet başarılı.

Ekonomik olarak Petlas, Kumho, Falken daha da ekonomik olarak Sava mutlaka denenmeli bence. Ekonomik olduğu için önyargıyla yaklaşmayın. Bekleyince sertleşir, daha çabuk deforme olur, bunları bilmiyorum ama bunların haricinde şu anda kışlık lastikte Continental'in runflat olmasını bir kenara bırakırsak abartmıyorum, Sava da Petlas da her anlamda Continental'den daha iyi bence. Birinin tanesi 320-420 lira birinin tanesi 800-850 lira.
    Ön yargı demeyelim de , lastikçilerden aldığım, forumlarda okuduğum diyelim. Zira lastikçiler aynı desene sahip olan lastiklerin bile hamur karışımı farklılıkları ile sertliklerinin değişebileceğini savunuyorlar. Mercedesimde Bf Goodrich kullanmıştım, yumuşak bir lastikti.

Birde şu var ben 215/55 R17 lastik kullanıyorum yazlıkta bu ebatta H yok nerdeyse V bile bir iki , hep W Y serisi ki bu tarz lastikler ister istemez Sert hamurlu oluyor.

VIP Üye General muratduran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Mur
    Yer
    Ankara
    Meslek
    -
    Beğeni (toplam)
    2146
    Araç
    W204 FL 1.8 CGI Fascination

Alıntı tilkikral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön yargı demeyelim de , lastikçilerden aldığım, forumlarda okuduğum diyelim. Zira lastikçiler aynı desene sahip olan lastiklerin bile hamur karışımı farklılıkları ile sertliklerinin değişebileceğini savunuyorlar. Mercedesimde Bf Goodrich kullanmıştım, yumuşak bir lastikti.

Birde şu var ben 215/55 R17 lastik kullanıyorum yazlıkta bu ebatta H yok nerdeyse V bile bir iki , hep W Y serisi ki bu tarz lastikler ister istemez Sert hamurlu oluyor.
    Ben de aynı fikirdeyim. Bir de şunu eklemek isterim, her lastiği tek tek deneyebilsek olay netleşecek ama böyle bir şansımız yok. Ancak her lastikte olan objektif bir kriter olarak EU etiketlerine baktığımızda bile şunu rahatça görüyoruz, ucuz lastik markaları genellikle yakıt ekonomisinde E oluyor, ıslak zemin performansında da C'den yukarı olana pek rastlamadım. Yine gürültü seviyesi olarak genellikle 79 dB üstü oluyorlar. Bu arada performansı da geçtim, yakıt ekonomisinde 2 basamak üstte olan lastikler yuvarlak hesapla lastik ömrü boyunca 1 adet lastiğin parasını çıkarırlar. E yerine A etiketli lastık alırsanız zaten lastiğe verdiğiniz paranın yarısı çıkar.

5. Beğeni tilkikral bu mesajı beğendi.
    Emektar Üye General SUKRU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Şükrü
    Yer
    Kayseri
    Meslek
    Yok
    Beğeni (toplam)
    2688
    Araç
    W205 C180 Amg

Alıntı Kavanca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi tecrübemi paylaşayım: Unutuyorum havaları kontrol etmeyi! Bakıyorum araç yolda geziniyor! "Hah diyorum, havalar inmiş". Havaları tamamlayınca, gezme ortadan kalkıyor. Demek ki havayı düşürmek iyi değil...
    Abi sizin araçtaki lastik basıncı uyarı sistemi çok iyiymiş.

7. Beğeni muratduran bu mesajı beğendi.
    Emektar Üye General SUKRU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Şükrü
    Yer
    Kayseri
    Meslek
    Yok
    Beğeni (toplam)
    2688
    Araç
    W205 C180 Amg

Alıntı tilkikral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Abi forumları hatta yabancı kaynakları vs inceledim. Kötü diyen pek yok Sava için. Petlas'ı beğenmeyenler var açıkçası ama onlar da bana pek gerçekçi gelmiyor.

Y---> W---> V---> H---> T Gittikçe ticariye kaydığı için daha da sertleşmiyor mu?

Alıntı muratduran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de aynı fikirdeyim. Bir de şunu eklemek isterim, her lastiği tek tek deneyebilsek olay netleşecek ama böyle bir şansımız yok. Ancak her lastikte olan objektif bir kriter olarak EU etiketlerine baktığımızda bile şunu rahatça görüyoruz, ucuz lastik markaları genellikle yakıt ekonomisinde E oluyor, ıslak zemin performansında da C'den yukarı olana pek rastlamadım. Yine gürültü seviyesi olarak genellikle 79 dB üstü oluyorlar. Bu arada performansı da geçtim, yakıt ekonomisinde 2 basamak üstte olan lastikler yuvarlak hesapla lastik ömrü boyunca 1 adet lastiğin parasını çıkarırlar. E yerine A etiketli lastık alırsanız zaten lastiğe verdiğiniz paranın yarısı çıkar.
    Abi özellikle de kış aylarında yakıt tüketimini etkileyen daha öncelikli onlarca sebep varken lastiklerin yakıt tüketimine etkisi ne kadar olur, bence tartışılır? Kaldı ki bu kıyası kağıt üzerindeki bu verilere göre yapmak bence çok yanlış olur. Örneğin NCAP testini baz alarak S90; W213'den ya da G30'dan daha güvenli demek de çok yanlış bence. Bu onun gibi bir şey.

Kışlıklarla ilgili konuştuğumuzu varsayıyorum umarım hatam yoktur:

245/45/18 96-100V hız endeksi için...

Yakıt Ekonomisi / Islak Zemin Performansı / Gürültü(db) / Fiyat(tl) / 4 Lastik Fiyatı

Michelin Pilot Alpin: E / C / 70 / 930 / 3700

Bridgestone Blizzak LM32: F / C / 72 / 750 / 3000

Pirelli Sottozero Serie3 : B / B / 72 / 720 / 2800

Goodyear Ultragrip 8 Performance : C / B / 68 / 750 / 3000

Goodyear Ultragrip performance : C / B / 71/ 650 / 2600

Continental Contiwintercontact TS830P (Runflat) : F / E / 72 / 1050 / 4200

Continental Contiwintercontac TS850P : E / C / 72 / 950 / 3800

Nokian WR A4 : B / A / 69 / 720 / 2800

.
    .
    .

Sava Eskimo HP2 : C / C / 71 / 340 / 1300

Petlas Snowmaster W651 : E / C / 71 / 450 / 1800

Kumho wintercraft WP71 : F / C / 70 / 420 / 1700

Falken Eurowinter HS01: E / B / 72 / 470 / 1900

Yüzbaşı
    İsim
    talha
    Yer
    konya
    Meslek
    memur
    Beğeni (toplam)
    50
    Araç
    Mitsubishi Outlander 2.4

Abi forumları hatta yabancı kaynakları vs inceledim. Kötü diyen pek yok Sava için. Petlas'ı beğenmeyenler var açıkçası ama onlar da bana pek gerçekçi gelmiyor.

Y---> W---> V---> H---> T Gittikçe ticariye kaydığı için daha da sertleşmiyor mu?
    Hız endeksi büyüdükçe sertleşiyor hamur bileşeni. Mesela T ve H yumuşak ama V lastikler ve sonrası (V, W, Y, Z...) bu lastikler yüksek hıza dayanması için daha sert oluyormuş ve yüksek hızda gerçek performansını gösterebiliyormuş...

10. Beğeni SUKRU bu mesajı beğendi.
    Onbaşı
    İsim
    Kutay
    Yer
    Çorum
    Meslek
    Müzisyen
    Beğeni (toplam)
    7
    Araç
    C180

lassa

VIP Üye General muratduran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Mur
    Yer
    Ankara
    Meslek
    -
    Beğeni (toplam)
    2146
    Araç
    W204 FL 1.8 CGI Fascination

Abi özellikle de kış aylarında yakıt tüketimini etkileyen daha öncelikli onlarca sebep varken lastiklerin yakıt tüketimine etkisi ne kadar olur, bence tartışılır? Kaldı ki bu kıyası kağıt üzerindeki bu verilere göre yapmak bence çok yanlış olur. Örneğin NCAP testini baz alarak S90; W213'den ya da G30'dan daha güvenli demek de çok yanlış bence. Bu onun gibi bir şey.

Kışlıklarla ilgili konuştuğumuzu varsayıyorum umarım hatam yoktur:

245/45/18 96-100V hız endeksi için...

Yakıt Ekonomisi / Islak Zemin Performansı / Gürültü(db) / Fiyat(tl) / 4 Lastik Fiyatı

Michelin Pilot Alpin: E / C / 70 / 930 / 3700

Bridgestone Blizzak LM32: F / C / 72 / 750 / 3000

Pirelli Sottozero Serie3 : B / B / 72 / 720 / 2800

Goodyear Ultragrip 8 Performance : C / B / 68 / 750 / 3000

Goodyear Ultragrip performance : C / B / 71/ 650 / 2600

Continental Contiwintercontact TS830P (Runflat) : F / E / 72 / 1050 / 4200

Continental Contiwintercontac TS850P : E / C / 72 / 950 / 3800

Nokian WR A4 : B / A / 69 / 720 / 2800

.
    .
    .

Sava Eskimo HP2 : C / C / 71 / 340 / 1300

Petlas Snowmaster W651 : E / C / 71 / 450 / 1800

Kumho wintercraft WP71 : F / C / 70 / 420 / 1700

Falken Eurowinter HS01: E / B / 72 / 470 / 1900
    w205 amg modellerde standart ön ve arka lastik ebatları ne Şükrü? 245/45/18 çok büyük değil mi??

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (1 üye ve 1 konuk)

1. sebinefe