Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
47 sonuçtan 41 ile 47 arası

Konu: 7G-DCT kronik sorun var mı?

VIP Üye Mareşal Erkam Uslukilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Erkam USLUKILIÇ
    Yer
    Yozgat-Merkez
    Meslek
    Bilişim
    Beğeni (toplam)
    4707
    Araç
    300 CE AMG-200 E M111

Alıntı muratduran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz gene A serisi ya da başka araç alın ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Eşim hem sözde "kodaman arabası" diyerek hem de o kadar iri arabayı ben hayatta kullanamam arayıp çağırdığımda gelir bana şoförlük yaparsın gelir park edersin vs. diyerek öyle şiddetle karşı çıkıyordu ki w204 FL almama. Aldıktan çok değil 1 ay falan sonra başka arabaları küçük, uyduruk bulmaya, rahatsız bulmaya başladı. İş yerinde bazen şirket arabası Megane kullanıyor bu ne yav diyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Onbaşı
    İsim
    Mehmet Kaynar
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Bütçe Uzmanı
    Beğeni (toplam)
    32
    Araç
    Audi a3

Sorun olarak değilde cla200 aracımda şehir içi 50 km hızda 5. vitese atıyor normal mi? sakin kullanırım acaba burada bahsedilen vites sürüş stilimi hafızaya aldı optimum değer olarak bunu mu ayarlıyor?
    çoğu zaman ş.içinde 35-40 km hızda 4. vitesleri görüyorum.

CIP Üye Binbaşı vdiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Veli Diyar
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Bilgi Sistemleri Danışmanlığı
    Beğeni (toplam)
    46
    Araç
    W176 Urban

Alıntı a3_sportback Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun olarak değilde cla200 aracımda şehir içi 50 km hızda 5. vitese atıyor normal mi? sakin kullanırım acaba burada bahsedilen vites sürüş stilimi hafızaya aldı optimum değer olarak bunu mu ayarlıyor?
    çoğu zaman ş.içinde 35-40 km hızda 4. vitesleri görüyorum.
    Çok normal. Tamamen pedal tepkiniz ile alakalı. Biraz agrasif kullanın pedalı 1-2 dk içinde adapte olacak yeni kullanım stilinize. Ama en çok başarılı bulduğum yanı akıllı olması.

10.000 km sakin kullandınız ve tepki buna göre ayarlandı. Sonra aynı sürüş modunda(E) agrasif kullandınız diyelim son 30-40 km. Artık vites yüksek devirlerde değişim görüyor. Aracın motoru pedala çok daha tepkili yanıt veriyor vs. Sonra kapatın aracı ertesi gün marşa basın pedal tepkileri yine çok sakin oluyor, son 30-40 km'yi baz almıyor araç. O sakin kullanım adaptasyonuna geri dönüyor. Yani toplam katedilen km içindeki sürüş dinamiklerini unutmuyor.

4. Beğeni muratduran, dr059 bu mesajı beğendi.
    Onbaşı
    İsim
    Mehmet Kaynar
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Bütçe Uzmanı
    Beğeni (toplam)
    32
    Araç
    Audi a3

Alıntı vdiyar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok normal. Tamamen pedal tepkiniz ile alakalı. Biraz agrasif kullanın pedalı 1-2 dk içinde adapte olacak yeni kullanım stilinize. Ama en çok başarılı bulduğum yanı akıllı olması.

10.000 km sakin kullandınız ve tepki buna göre ayarlandı. Sonra aynı sürüş modunda(E) agrasif kullandınız diyelim son 30-40 km. Artık vites yüksek devirlerde değişim görüyor. Aracın motoru pedala çok daha tepkili yanıt veriyor vs. Sonra kapatın aracı ertesi gün marşa basın pedal tepkileri yine çok sakin oluyor, son 30-40 km'yi baz almıyor araç. O sakin kullanım adaptasyonuna geri dönüyor. Yani toplam katedilen km içindeki sürüş dinamiklerini unutmuyor.
    Anladım teşekkür ederim. Gerçekten akıllı olması çok güzel olay motora zararı yoksa devir düşük olunca tüketimde düşüyor.

VIP Üye General muratduran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Mur
    Yer
    Ankara
    Meslek
    -
    Beğeni (toplam)
    2783
    Araç
    W204 FL 1.8 CGI Fascination

Alıntı a3_sportback Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladım teşekkür ederim. Gerçekten akıllı olması çok güzel olay motora zararı yoksa devir düşük olunca tüketimde düşüyor.
    @vdiyar 'ın dediği gibi şanzımanda öğrenme olayı mevcut ancak onun dediği kadar (1-2 dk) hızlı olmuyor, en azından bendeki 7gtronicte. 50-100 km'de hafiften davranışı değişmeye başlıyor. Ya da ben tam hissedemiyorum 1-2 dakika içinde yaptığı ufak davranış değişikliklerini.
    Öte yandan gerek kullanıcı isminizi aldığınız A3, gerekse de sahibi olduğunuz cla ve çoğu güncel otomatik vitesli araçta motorlar maksimum torka 1200-1300 ya da en fazla 1500-1600 devir/dakika seviyelerinde ulaşıyor. Bu tork seviyesinde 3-4 bin devirlere kadar da kalıyor. Yani maksimum torku bu devirlere kadar vermeyi sürdürüyor. Manuel araçlarda ya da biraz daha eski nesil araçlarda maksimum tork 2500 devir civarlarında veriliyordu benzinlilerde (dizellerde de 2000 civarlarında).

Vites artırmak için optimum zaman maksimum torkun verildiği seviyedir.
    O nedenle eski ya da manuel araçlarda motor devri 2500 civarını geçtikten sonra vites atardık, ama şimdiki arabalar 1300-1400 devir civarlarında atabiliyorlar. Tabi maksimum torkun verildiği 3000 devir de hala vites yükseltmek için ideal.

Yani ister 1500'de atsın ister 3500'de atsın ikisi de uygun. Yakıt tüketimini olabildiğince azaltmak için 1500, performansı olabildiğince yükseltmek için 3500'de atması normaldir bu yüzden.

Yumuşak kullanımda yakıt ekonomisi için 50 km/h civarlarında 5'e ya da 70 km/h civarlarında 7'ye ulaşır bu nedenle vites.

7. Beğeni a3_sportback, vdiyar bu mesajı beğendi.
    Onbaşı
    İsim
    Mehmet Kaynar
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Bütçe Uzmanı
    Beğeni (toplam)
    32
    Araç
    Audi a3

Detaylı anlatımınız için teşekkür ederim şanzıman olarak gerçekten dct'yi beğeniyorum vites tepki hızı falan ideal.

CIP Üye Binbaşı vdiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Veli Diyar
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Bilgi Sistemleri Danışmanlığı
    Beğeni (toplam)
    46
    Araç
    W176 Urban

@muratduran anlık tepki değişimini şöyle hissediyorum.

Aynı sürüş modunda uzun süreli sakin kullanıma göre şanzıman adapte oldu diyelim(20-30,000 km) ve pedal tepkileri zayıf. Günlük kısa mesafeli sürüş esnasında pedal tepkilerini sollamaya çıkar gibi dip gaz seviyesine yaklaştırarak (kickdown yapmadan) kullanırsanız alt vites üst devirleri görüyoruz normal olarak. Bu şekilde 1-2 dk kullandığımda artık pedal tepkileri daha üst devirlerde ve daha canlı cevap vermeye devam ediyor. Pedal tepkilerimi dinliyor ve her an aynı agrasif talebin gelmesine hazır olduğunu hissettiriyor. Çünkü o esnada sabit gaz vermeme rağmen pedalı yumuşatırsam bir üst vitese tam geçeceği anda sabit devirde kısa bir süre bekliyor tamammı-devammı der gibi. Birkaç defa devam etmeyip tamam dersem artık her zamanki sakin tepkileri vermeye devam ediyor.

Tam adaptasyon, toplam km üzerindeki davranışları kapsadığı için kısa sürede değişim gösteremeyeceğini düşünüyorum bende. Kendi aracımda 20.000 km den sonra memnun kalmıştım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)