Beğeniler Beğeniler:  15
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
26 sonuçtan 21 ile 26 arası

Konu: C215 Cl500 ABC Tamircisi

Tecrübeli Üye Teğmen
    İsim
    Tunahan
    Yer
    stuttgart-mersin
    Meslek
    Telecom
    Beğeni (toplam)
    94
    Araç
    E350 bluetec 4matic

Bu tür sistemler icinTürkiyede parca fiyatinin almanyadan daha ucuz olmasi cok garip degilmi? benim airmaticli aracimda arka amortisörler yag sizdirmis degismesi gerekiyor mercedes bu ürün icin yan sanayiye izin vermiyormus yani el koymus,orjinal parca fiyatini sordum montaj paracalari haric cifti 1350euro+ birde iscilik Türkiyede mersinde tanidigim bir özel mercedes servisi ile görüstüm orjinal ürün montaj dahil suanki kur üzerinden 3200tl fiyat verdi aradaki fiyat farki tatil yaptirir.bu yaz Tr ye arabayla gelemesem bile ucakla sirf parca almaya gelecem burda taktiracam.Gecen yil ayni durumu firen balatalari icinde yasadim,burda sadece ön firen balatalari 120euro sadece parca fiyati. bahsettigim servisde ön arka orjinal 780 tl ye degistirdim.
    Yildiziniz Hep Parlasin !!!

Emektar Üye General SALİKA53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Mücâhid
    Yer
    RİZE
    Meslek
    İnşaat Mühendisi
    Beğeni (toplam)
    2104
    Araç
    YOK

Alıntı efebey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burdan yola çıkarak w215 sahibi olmuş herkes ister sıfırdan beri isterse de 2. el almış olsun, hayatında mutlaka o ekrandaki kırmızı abc yazısıyla tanışıyor sanırım Ankara' da bir ara niyetlendiğimiz bir araba vardı, sonra satmaktan vazgecti; onda da 2016 da 30 bine sistemi yenilemisti, üstüne 10 bin km yapmamıstır, 2019 da 45 bin verip yine yenilendi..bu ara süreçlerde de kesin incik boncuk sistemde değişen olmuştur. Adam senede arabaya maks 2000 km biniyor ama senelik ortalamada arabaya en az 20 kağıt harcıyor..bu araba niye bu kadar sorunlu herseyi yenilenmesine ve kullanılmamasına rağmen, işte ben bunu çözemiyorum
    Sistem Sağlıklı değil Tasarlayan mühendis bir şey denemiş ama tutmamıŞ bence

Hümanist Yarbay Kavanca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Alaattin KILIÇ
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Gümrük Müşaviri
    Beğeni (toplam)
    3067
    Araç
    2001 W 210 E 320

Alıntı SALİKA53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sistem Sağlıklı değil Tasarlayan mühendis bir şey denemiş ama tutmamıŞ bence
    Bazı kasalar, evropa yollarını istiyor Bizdeki tırışkadan yolları değil 3-4 ay önce: Oğlum 211 E 200 aracıyla akşam karanlığında; 1. Köprü yolunda yani otoyolda, sağ ön tekerleği yoldaki deliğe düşürünce: Lastik, Jant, Amortisör sizlere ömür
    Arkasından gelen Audi de aynı şekilde! Varın gerisini siz koyun! ABC mi demiştiniz

4. Beğeni efebey bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Ahmet Can ERCAN
    Yer
    Ankara
    Meslek
    Fizyoterapist
    Beğeni (toplam)
    1
    Araç
    CL500

Alıntı oskanush Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim başımdan geçenler ve özetim aşağıda:

Stop/park halindeyken 1-2-3 veya 4 tekerin çökmesi sadece her bir tekere kumanda eden stop kumanda valfinin/valflerinin hatası, bu sorun hareket kumanda valfleriyle ilgisiz.

Bu stop valfleri birbirinden tamamen bağımsız, dolayısıyla hataları da bağımsız.

Bu hataya sebep olan çok büyük yüzdeyle içindeki oring ve oringleri destekleyici, sert plastikten mamul oring/conta benzeri burçlar.

Maruz kaldıkları basınç çok yüksek, 200 bar!..

Hırdavatçıdan vb bulabileceğimiz en kuvvetli oringler bile 2gün-30gün arasında bende fonksiyon dışı kaldı.

Belki de destekleyici burçları iyi uyduramadım.

İngiltereden gelen tamir kiti ise eksik gelince benim TR - EN testim anlamsız kaldı.

Her bir tekerin inmesi hatası için gereken malzeme olan oringler ve burçlar 3 kuruş + değiştirme işçiliği 5 kuruş.

Ama bu tamirin işe yarama süresi anlamsız kısa. Bir de parçalanan oring vb parçaları bu kadar hassas ve aşırı basınç olan sistemde dolaşıyor!..

ABC sisteminde 4 teker için birer adet HAREKET HALİNDEKİ fonksiyonu sağlayan valfler var,

Ve de STOP EDİNCE devreye giren yine birer adet valf var. Bunların ebadı öbürlerinden biraz ufak.

* mesela sol ön tekerleğe hareket halinde iken A valfi, stop edince ise hemen 2cm yanında duran B valfi kumanda ediyor. Bunlar aynı BLOKTA. sağ ön tekerin 2 valfi de aynı blokta. Toplam 4 valf 1 blokta, yekpare diyelim.

* 4+4=8ad blok var.

* 4 önde, 4 arkada.

* 4ü öndeki valf bloğunda, diğer 4ü arkadaki valf bloğunda.

* arabada ön ve arka olmak üzere 2 ad valf BLOKU var.

Servis fiyatı, her bir BLOK için tanesi 13k TL civarında. (Valf veya oring kiti tek satılmıyor.)

Bloğun birini değiştirmesi 10dk. (İçinde 4ad valf olan blok)

Değiştirme kararı o kadar kısa değildir herhalde

Benim arabamda ön blok servisden aldığım sıfırıyla değişti. Hiç pürüz kalmadı.

Oringlerini yine değiştirdiğimiz arka aks ise, -tamirci arabayı bana teslim ederken nasıl da gururluydu, ahan da çökmeyo diye- 3gün sonra inmeye başladı.

Sıfırla değiştirdiğimiz ön blokların çıkanının sakladım, boç zamanımda otopsi yapıcam. Arka için.

Çözüm bulamazsam da sıfırını getirtip takarım.

CL'ye binmek, hele ki eskisine binmek masraflı!

Elbet arabanızı iyi kondisyonda tutmak istiyorsanız.

Bu araba/abc için para ve bilgi şart.
    Ben 5k tl verip de tamirciye, durumun daha kötüye gittiğini de yaşadım.

Benim arabada yapılanlar, çoğu yalan yanlış olmak üzere;

+ 15er sefer ön arka blokların oringleri değişimi.
    + Yağ filtresi ve yağı, 5 sefer.
    + Pompa. Aslında sorun onda değil, hemen altındaki klima kasnağı imiş.
    + Basınç regülatör valfi. Ön yolcu altında.
    + Basıncı depolayan 3 ad "accumulator" Bunlar anlık basınç değişmelerinde sisteme ve pompaya yardım ediyor. Evdeki hidrofor basınç membranı gibi bir şey.
    + Sol arka süspansiyon üst lastiği kırılmıştı. Ben yenisini getirtene kadar, söküp amortisörcüde tamir ettirdik. 200TL.
    + Bir ABC "tamircisinde" yapılan çökmeme operasyonu!. 5gün sonra 4 teker de asfaltı öpecek kadar inmeye başladı.

Sonuç; bu araba ve bu abc sisteminde hap gibi çözümler ben bilmiyorum ve maalesef bulamadım. Araştırmak lazım, üzerinde çok kafa yormak lazım, bol bütçe lazım...

Şükür olsun 3 yılın sonunda sadece arka dingilin çökmesi sorununa kadar azaldı benim savaşım. Benim başka arabalarım da, meşguliyetlerim de olunca genelde otoparkta geçiriyor hayatını bizim CL.

Ben bu arabayı İzmit'ten almıştım, dönüş yolunda, noterden 10km sonra ekranda kırmızı bir ikaz, "anamm ne ola ki" derken durdum.

Eski sahibini aradım, "stop et çalıştır, geçer" Dedi.

"Yavaş gidince yapmıyor ama abey!" Dedi.

Noter satışı ve araba bedeli ödemesini hızlı yapmıştık bir kere ama!

O gündür benim "tatlı bela" abc ile tanışmam.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Emek verip sistemin en önemli kısmını
    anlatmışsınız teşekkürler. 50-60 euro ya kitten sipariş edip deneyeceğim ventildeki oring leri değiştirmeyi. Birde sensörleri anlatsaymışsınız tüm sistem bilgisi verilmiş olacaktı😂😂
    Bilgiler için çok teşekkür

6. Beğeni oskanush bu mesajı beğendi.
    Tecrübeli Üye Binbaşı
    İsim
    orhan
    Yer
    istanbul
    Meslek
    serbest
    Beğeni (toplam)
    482
    Araç
    W220 S500 ♥️

oring degistirmek cogu zaman (%90) ise yaramiyor. genelde ventil blogunun yuvalarinin asinmasindan sorun kaynaklaniyor. oyleki gozle gorulemeyecek kadar ufak asintilar bile buna sebep oluyor ayrica oring degisimi esnasinda orjinal bloktan kesilerek cikartilan beyaz oring halkalari(takozlari) kesik halde geliyor oring setinte ve kesik halde montaji yapiliyor baska turlusude yok. kesik haldeki halkalarda kacirmaya sebep oluyor. ilk basta kacirmasada 3-5 km kullanim sonrasi ayni sorun tekrar ettigi gibi bazen eski halindende berbat duruma gelebiliyor. bazen dikkat edilmezse sokup takarken ventil blogu yuvasina carparsa bile yuvada hasar olusabiliyor. ufak ezikler bile buyuk basinc kaybina sebep oluyor. ventillerin uzerlerindeki soketlerde oldukca hassas ve kirilmaya cok aciklar sert islemlerde soketlerde kirilabiliyor. abc sisteminin arizalari genelde ventil sisteminden kaynaklaniyor bir tarafin cokmesi yolda giderken inip kalkmasi gibi sorunlar ventil ve basinc sensorlerinden kaynaklanabiliyor.
    arac ust salincaklarinda bulunan acı sensor arizalari ise genelde durus bozukluklarina sebep oluyor. (aracin her zaman bir tarafinin sabit sekilde dusuk yada yuksek olmasi)
    ugultu sesi vs veya aracin amortisorlere gec tepki vermesi ise abc pompasindan kaynaklaniyor. ayrica o pompa direksiyon hidroliginide calistiriyor. nadirende olsa amortisorler normal calisirken direksiyon sertlesmesi yasanilabiliyor. pompa ayni olsada ic hatlari ayri iki sistemide farkli besliyor. abc ventilleri zaten w220-w215-R230 serilerinden sonra bloklari acilamaz sekilde insa edilmistir. icleri acilip tamir edilmesin diye. zaten bu bloklarinda orjinal tamir takimlari bulunmamaktadir. bozulunca cikma veya sifir alip degismek gerekli. daha once bir cok cl serisinde tamir kiti denedim hic birisi duzen tutmadi.
    abc isinden anlayan ustada yok. zaten cogu mb servisi hic bilmiyor bilsede bakmiyor bile. anlayani gectim bakani bulabilirseniz ne mutlu.
    w215 cok guzel arac. ozellikle abc sistemi onu daha ozel yapiyor. gunumuzde bile bir cok aracta onun yol tutus ve viraj kabiliyeti malesef yok. ust kasasi 221-216 serilerinde airmatik opsiyonlulari bile onun kadar kabiliyetli degil. her guzelin bir kusurumu yoksa gulu seven dikeninemi oyle birsey buda

8. Beğeni oskanush bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Fatihaçıktepe
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    Serbest
    Beğeni (toplam)
    1
    Araç
    CL55

Alıntı oskanush Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim başımdan geçenler ve özetim aşağıda:

Stop/park halindeyken 1-2-3 veya 4 tekerin çökmesi sadece her bir tekere kumanda eden stop kumanda valfinin/valflerinin hatası, bu sorun hareket kumanda valfleriyle ilgisiz.

Bu stop valfleri birbirinden tamamen bağımsız, dolayısıyla hataları da bağımsız.

Bu hataya sebep olan çok büyük yüzdeyle içindeki oring ve oringleri destekleyici, sert plastikten mamul oring/conta benzeri burçlar.

Maruz kaldıkları basınç çok yüksek, 200 bar!..

Hırdavatçıdan vb bulabileceğimiz en kuvvetli oringler bile 2gün-30gün arasında bende fonksiyon dışı kaldı.

Belki de destekleyici burçları iyi uyduramadım.

İngiltereden gelen tamir kiti ise eksik gelince benim TR - EN testim anlamsız kaldı.

Her bir tekerin inmesi hatası için gereken malzeme olan oringler ve burçlar 3 kuruş + değiştirme işçiliği 5 kuruş.

Ama bu tamirin işe yarama süresi anlamsız kısa. Bir de parçalanan oring vb parçaları bu kadar hassas ve aşırı basınç olan sistemde dolaşıyor!..

ABC sisteminde 4 teker için birer adet HAREKET HALİNDEKİ fonksiyonu sağlayan valfler var,

Ve de STOP EDİNCE devreye giren yine birer adet valf var. Bunların ebadı öbürlerinden biraz ufak.

* mesela sol ön tekerleğe hareket halinde iken A valfi, stop edince ise hemen 2cm yanında duran B valfi kumanda ediyor. Bunlar aynı BLOKTA. sağ ön tekerin 2 valfi de aynı blokta. Toplam 4 valf 1 blokta, yekpare diyelim.

* 4+4=8ad blok var.

* 4 önde, 4 arkada.

* 4ü öndeki valf bloğunda, diğer 4ü arkadaki valf bloğunda.

* arabada ön ve arka olmak üzere 2 ad valf BLOKU var.

Servis fiyatı, her bir BLOK için tanesi 13k TL civarında. (Valf veya oring kiti tek satılmıyor.)

Bloğun birini değiştirmesi 10dk. (İçinde 4ad valf olan blok)

Değiştirme kararı o kadar kısa değildir herhalde

Benim arabamda ön blok servisden aldığım sıfırıyla değişti. Hiç pürüz kalmadı.

Oringlerini yine değiştirdiğimiz arka aks ise, -tamirci arabayı bana teslim ederken nasıl da gururluydu, ahan da çökmeyo diye- 3gün sonra inmeye başladı.

Sıfırla değiştirdiğimiz ön blokların çıkanının sakladım, boç zamanımda otopsi yapıcam. Arka için.

Çözüm bulamazsam da sıfırını getirtip takarım.

CL'ye binmek, hele ki eskisine binmek masraflı!

Elbet arabanızı iyi kondisyonda tutmak istiyorsanız.

Bu araba/abc için para ve bilgi şart.
    Ben 5k tl verip de tamirciye, durumun daha kötüye gittiğini de yaşadım.

Benim arabada yapılanlar, çoğu yalan yanlış olmak üzere;

+ 15er sefer ön arka blokların oringleri değişimi.
    + Yağ filtresi ve yağı, 5 sefer.
    + Pompa. Aslında sorun onda değil, hemen altındaki klima kasnağı imiş.
    + Basınç regülatör valfi. Ön yolcu altında.
    + Basıncı depolayan 3 ad "accumulator" Bunlar anlık basınç değişmelerinde sisteme ve pompaya yardım ediyor. Evdeki hidrofor basınç membranı gibi bir şey.
    + Sol arka süspansiyon üst lastiği kırılmıştı. Ben yenisini getirtene kadar, söküp amortisörcüde tamir ettirdik. 200TL.
    + Bir ABC "tamircisinde" yapılan çökmeme operasyonu!. 5gün sonra 4 teker de asfaltı öpecek kadar inmeye başladı.

Sonuç; bu araba ve bu abc sisteminde hap gibi çözümler ben bilmiyorum ve maalesef bulamadım. Araştırmak lazım, üzerinde çok kafa yormak lazım, bol bütçe lazım...

Şükür olsun 3 yılın sonunda sadece arka dingilin çökmesi sorununa kadar azaldı benim savaşım. Benim başka arabalarım da, meşguliyetlerim de olunca genelde otoparkta geçiriyor hayatını bizim CL.

Ben bu arabayı İzmit'ten almıştım, dönüş yolunda, noterden 10km sonra ekranda kırmızı bir ikaz, "anamm ne ola ki" derken durdum.

Eski sahibini aradım, "stop et çalıştır, geçer" Dedi.

"Yavaş gidince yapmıyor ama abey!" Dedi.

Noter satışı ve araba bedeli ödemesini hızlı yapmıştık bir kere ama!

O gündür benim "tatlı bela" abc ile tanışmam.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Valla helal olsun iyi uğraşmışsınız..Geçen gün ben maslağa gittim bu işin piri dediler mycar dükkanın adı,usta arka çöküyor der demez valfin değişecek dedi bana o da 10 küsur bin lira civarı dedi,benim endişe ettiğim valfi değiştikten sonra başka bi bela açmasın başımıza

10. Beğeni oskanush bu mesajı beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)