Sayfa 6/6 İlkİlk ... 456
60 sonuçtan 51 ile 60 arası

Konu: Katar'da 15.000 TL'ye aldigim 2006 model (W164) ML 500 ve yol hikayesi

Super Moderator General CaLViN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Hasan
    Yer
    Antalya
    Meslek
    Sistem Yöneticisi
    Beğeni (toplam)
    1696
    Araç
    X164 2007 GL450 4MATIC /// 98 Defender 300 TDI

Alıntı pagoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem şehir içinde günlük kullanılacak, hem de arazide kullanılacak bir araç istenirse Jeep Wrangler bayağı mantıklı geliyor bana. Bilmiyorum siz ne düşünürsünüz.
    Wrangler güzel araç .

@CaLVİN dediğin gibi off road paketi de varmış, orta diferansiyel ve arka diferansiyel kilidi olan. Bir de anladığım kadarıyla off road pakette havalı süspansiyon var ama arazi koşullarında bu havalı süspansiyon arızaya çok müsait olur gibi geldi.

Eklenti 46338

Offroad paketi var ama dediğim gibi bu araçlar offroad için yapılmadı.
    Dağda ufak bir kayadan inerken körükler patlayabilir.
    Disko2 ler körüklü.Onları da offroad öncesi hemen helezona çeviriyorlar mesela.

Burada orta diferansiyel kilidi tam olarak ne gibi bir avantaj sağlar? Kullandığım Toyota Fortuner'da sadece arka diferansiyel kilidi var. İnternette okuduğum gücü öne ve arkaya %50-50 eşit dağıtıyor. Normal şartlarda %50-50 olmaması mı gerekir? Gereksiz yere orta diferansiyel kilitli olursa ne gibi bir zararı olur araca?

Bir de özel değilse neden off road işlerini bıraktınız?

Orta kilit ön ve arka şaftın aynı oranda dönmesini sağlar.Dolayısıyla 50-50 oranında güç eşit dağılır ve araç yere dağa sağlam basarak ilerler.Yani çekiş artar.
    50-50 olduğu zaman araç kasıntılı çalışır.Dönüşlerde kastığını hissedersiniz.O sebeple genelde çekiş önde olur,güncel araçlar bunu elektronik olarak ayarlıyor.Çoğunluğu ön 70 - arka 30 şeklinde.İhtiyaca göre anlık olarak bu oranları değiştirebiliyorlar.

Orta kilit açık olursa ve farkedilmeden çok hızlı kullanılırsa şanzımana zarar verebilir.Yeni nesil elektronik araçlar zaten buna izin vermiyor.Ya hızı limitliyor ya da hızlanınca kiliti devreden çıkarıyor.

Yalnız ben güncel wrangler ı kastetmiştim.

Eklenti 46340

Çok beğeniyorum bu aracı.

Güncel wrangler rubicon olarak geçiyor.

Amerikada offroad için tek tercihim Jeep olurdu çünkü parçası şahin gibi.
    Her ülkenin kendi içerisinde parça tedarik sorunları var.Amerikada sorun yaşamamak için Jeep tercih ederdim.
    Mesela ülkemizde Defender parçaları tofaş gibi her yerde var.

Ben Amerikada yaşasam muhtemelen bir Kare kasa cherokee alır binerdim.
    Rubiconla falan offroad mantıklı değil.
    Bunun maddiyatla pek alakası yok.
    Aslan besleyen yemini düşünmez..

2. Beğeni pagoda bu mesajı beğendi.
    Onbaşı pagoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Bugün de maaile çöle gittik. Bayram sebebi ile annem de geldi, olurda çölde yolda kalırsak 40 derece güneş altında hipertansiyon hastası annem ve 4 yaşındaki oğlum için iş kabusa dönebilirdi, e benim Mercedes te bana çok güven vermediği için bu sefer Toyota Fortuner ile gitmeye karar verdim, böylece kafam daha olur dedim.

Ayrıca Fortuner şimdiye kadar kullandığım ilk diferansiyel kilidine sahip araç, böylece ML 500 ile geçtiğim güzergahı kullanarak Mercedes'in 4matic sistemi (AWD + limitli kaydırmalı diferansiyel) ile 4WD + Diff. Lock u kıyaslayabilecektim.

Çöle gelince her zamanki gibi ilk iş lastik basınçlarını 35 psi dan 15 psi a düşürttüm. Dediğim gibi ilk defa diferansiyel kilitli araç kullanacağım için tam olarak nasıl kullanacağımı da bilmiyordum, normal sürüşte sadece 4L pozisyonunda sürüp sadece lastiği kuma gömersem mi diferansiyeli kilitlemeliydim, yoksa direk 4L pozisyonuna aldıktan sonra diferansiyeli kilitleyip sürüşe öyle mi geçmeliydim? Çöle gelmeden internetten biraz araştırdım ama net cevap bulamadım, her iki seçeneğide ayrı ayrı tavsiye edenler vardı.

Birşey olmaz inşallah deyip 4L'ye geçtim, arka diferansiyeli kilitledim ve sürüşe başladım. Başlar başlamaz anladım ki ben şimdiye kadar arazi aracı nedir bilmiyormuşum. ML 500 ile zorlanarak, tedirgin olarak, burdan geçebilir miyim diye durup düşündüğüm yerleri sanki asfaltta gidiyormuşum gibi rahaaat rahaaat geçtim. Demekki hafif arazi şartlarında dahi kullanılacak olsa bu işin hakkı kesinlikle AWD değil, 4WD+Diff Lock lu araçlar. Ayrıca diferansiyel kilitli şekilde sürmenin de (max 40 km hız yaptım ve sert manevra asla yapmadım) belli koşullar altında sıkıntı olmadığını da görmüş oldum.

Onbaşı
    İsim
    Murat Çetinkaya
    Yer
    Samsun
    Meslek
    Avukat
    Beğeni (toplam)
    33
    Araç
    2001 Model (v220) S 320

@salika53 oncelikle tesekkurler. Yeni mezun ya da 1-2 yillik saha muhendisi maasi genel olarak yurtdisinda her yerde (Turk muteahhit firmada) 2.000-2.250 dolar civarindadir.
    Merhaba Serdar Bey, arkadaşımız çok kıymetli bir soru sormuş. Siz de samimiyetle cevaplamışsınız. Teşekkürler. Ama aslında soru biraz eksik gibi geldi bana. Gelirin sorulduğu yerde gidere esas verilerin de sorulması gerekir bence. Örneğin benzin, mazot fiyatları nedir? Ya da mazot diye bir kavram orada var mıdır? İlaveten kiralar nasıldır? Etin, zeytinin, patatesin, soğanın kilosu, sütün, yağın(muhtemelen sadece zeytin yağı vardır.) litresi, ekmeğin tanesi, peynirin kalıbı kaç dolardır? Selamlar, hürmetler.

İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Alıntı SonderKlas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Serdar Bey, arkadaşımız çok kıymetli bir soru sormuş. Siz de samimiyetle cevaplamışsınız. Teşekkürler. Ama aslında soru biraz eksik gibi geldi bana. Gelirin sorulduğu yerde gidere esas verilerin de sorulması gerekir bence. Örneğin benzin, mazot fiyatları nedir? Ya da mazot diye bir kavram orada var mıdır? İlaveten kiralar nasıldır? Etin, zeytinin, patatesin, soğanın kilosu, sütün, yağın(muhtemelen sadece zeytin yağı vardır.) litresi, ekmeğin tanesi, peynirin kalıbı kaç dolardır? Selamlar, hürmetler.
    Şantiyeciler için konuşuyorum, şirket kalacağınız yeri, faturalarınız, aracınızı, akaryakıtınızı ve 3 öğün yemeğinizi karşılar. Yaptığınız harcamalar sadece sizin kendi kişisel harcamalarınız olup, miktarı kişiden kişiye değişir.

Not: Burada mazotlu otomobil/suv yok.

7. Beğeni SonderKlas bu mesajı beğendi.
    İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Bir ay kadar önce arabayı muayeneden geçirdim, şükür hiçbir arıza çıkmadı. Kafam rahatladı.

Daha önceki mesajımda arka diferansiyel kilidin rahatlığından bahsetmiştim, şimdi de awd sistemin şehiriçi rahatlığından bahsedeyim. Aşağıdaki fotoğraf oturduğum binanın kapalı otopark çıkışı, fotoğrafta görülenden daha dik bir çıkışı var aslında ve arkadan itişli bir araçta, seri bir şekilde çıkmaz iseniz sağ arka tekerlek patinaja düşüyor. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bütün bina patinaj çekiyor. Daha kötü ihtimal ise virajın en sert, dikliğin en çok olduğu kısımda durursanız, mümkün değil araba kalkmıyor (arkadan itişli için). Hatta benim otomatik şanzımanlı şirket aracım Toyota Fortuner olduğu yerde duramıyor bile, geri kaymaya başlıyor direkt. Geri geri gidip tekrar çıkmanız lazım. Acemi biri geri geri giderken düzgün dönemezse (ancak araba sığıyor, çok dar bir çıkış), al sana kabus çünkü kaçınılmaz olarak arabayı duvara değecek ve sağ arka tekerlek patinajda olduğu için kaldırmanız da mümkün olmayacak.

İşte awd araçların rahatlığı bu tip şehiriçi kullanımlarda kendini gösteriyor, hiç beklenmedik bir anda 4x4 e ihtiyaç duyduğunuzda. (tabii ki elektronik çekiş sistem desteği ile)

Onbaşı
    İsim
    Can Uzun
    Yer
    Ispanya
    Meslek
    Doktor
    Beğeni (toplam)
    73
    Araç
    w203 200 cdi

dedikleriniz kulaga hos geliyor ama ne kadar paraya olursa olsun istanbul erbil'e degsilmez, kiyas bile kabul etmez.

İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Alıntı detailer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dedikleriniz kulaga hos geliyor ama ne kadar paraya olursa olsun istanbul erbil'e degsilmez, kiyas bile kabul etmez.
    Erbil mi? Erbil nereden cikti?

Onbaşı
    İsim
    Can Uzun
    Yer
    Ispanya
    Meslek
    Doktor
    Beğeni (toplam)
    73
    Araç
    w203 200 cdi

yok pardon bunu sizin icin degil, yukarida ''oogurkan'' isimli forumdasin yazisina cevap olarak yazmistim da, alinti yapmayi unutmusum.
    bu arada araciniz hayirli olsu, gercekten 5 litre benzinli mercedes motorunun gucu inanilmaz olmali.

cevabim ''oogurkan''in bu yazdiklarinaydi:

Katılıyorum; ama bazı arkadaşlar gideceğim yer uzak olmasın, ben şehrimden kopamam, ben bu kadar sıkıntı çekemem diyerek kazanç/tecrübe fırsatlarını tepiyorlar.

Araç olarak; denk geldiğim bir olay vardı, Irak Erbilde bir AVMde S500 gördüm inen kişiye sordum ne kadar fiyat ne iş yapıyorsunuz diye, 14.000 dolar demişti, zannedersem 2-3 yıllık bir araçtı. Ayrıca Erbilde taksiye bindik, taksicilerde Dodge Charger, Ford Mustang araçlar var tabiki taksi değil kişisel araçları. Taksici satacağım dedi, neden diye sorduk çok yakıyor dedi )) 2013-14 yıllarında benzin 50kuruş, dizel75 kuruş ) Adamın dedine bak dedim içimden. Bir de, öğrendiğim kadarıyla ırakta vergi oranları çok düşük ,hatta yok denecek kadar az bu yüzden araç fiyatları bize göre komik seviyelerde.
    Konu detailer tarafından (30.07.2019 Saat 16:12 ) değiştirilmiştir.

İsim
    Serdar YILMAZ
    Yer
    Doha/Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    64
    Araç
    ML 500 (W164 2006)

Alıntı detailer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok pardon bunu sizin icin degil, yukarida ''oogurkan'' isimli forumdasin yazisina cevap olarak yazmistim da, alinti yapmayi unutmusum.
    bu arada araciniz hayirli olsu, gercekten 5 litre benzinli mercedes motorunun gucu inanilmaz olmali.
    Teşekkürler. Evet bende sırf gücü almıştım. Türkiye'de sahip olma şansı olmaz, hazır fırsat varken deneyemliyeyim diye.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 konuk)