Alıntı Haberci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yorumda subjektif açıdan ne gördünüz merak ettim. Taraf tutmadan bilgi paylaştım.
Bu arada siz benim merak ettiğim soruyu cevaplamadınız ama ben sizin sorunuzu cevaplayayım.

Ben genel tavrınızı kastetmiştim ama yukarıdaki mesajınızı göz önüne alırsak da ekleme yapmak isterim.

BMW; PSA dan aldığı motoru sadece Mini ve 1 serisinde (kasa kodunu hatırlamıyorum, bir model dönemi) kullandı, sonrasında kendi motoruna geçti. Ayrıca o 1.6 dizel motor yıllarca Ford, Volvo'da da kendini ispatlamış bir motordu ve yine motor olduğu gibi kullanılmadı, diye biliyorum. 1.6 benzinli motor ise hem verimlilik hem sorunsuzluk konusundaki başarısından dolayı herkesin gözünde %100 BMW motoru olarak kabul görür durumda. Mercedes in yaptığı ise bir ortaklık değil, satın alım. Mercedes 1.5, 1.6 dizel motorları olduğu gibi Renault'tan alıyor, aldı ve D segmenti aracında dahi kullandı.( 1.5 başarılı oldu 1.6 başarısız oldu.) Mercedes Citan, X serisi zaten malum. BMW yaptığı ortaklıklarda gerçekten ortak oldu, Mercedes gibi hazır al marka bas kullan mantığıyla sadece satış odaklı yaklaşıp prestij kaybetmedi.