Beğeniler Beğeniler:  2
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: ML 280 ya da ML 320 CDI (W164)

Acemi Üye Onbaşı
    İsim
    Engin Babacan
    Yer
    Antalya
    Meslek
    Gemi Mühendisi
    Beğeni (toplam)
    10
    Araç
    W204 2012 C180K 1.6 AMG

Standart ML 280 ya da ML 320 CDI (W164)

Selamlar, 2012 Model W204 aracım var ancak AMG paket olmasından dolayı konfor anlamında hiç memnun değilim.

bu nedenle hem konforlu olacağını düşündüğümde hem de SUV olması sebebiyle ML 280 CDI ya da ML 320 CDI w164 kasa araçları araştırıyorum ancak, dizel olması sebebiyle de km'ler çok uçuk araçlar var. 250-300 bin km araçlara 300 bin TL isteniyor.

İlk sorum km mercedes'te sorun olmaz mantığı bu araçlar için geçerli mi? yani 300 binde bakımlı temiz bir W164 kasa alınsa baş ağrıtır mı?

2. si bu araçların kronik çok arızası var mıdır?

Araç tecrübesi olan kullanan ya da ustalarından tecrübelerini rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hayırlı günler...

Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Serdar Yılmaz
    Yer
    Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    201
    Araç
    1999 Land Cruiser Prado 3.4 V6 & 2019 Corolla 1.6

Konusu açılmışken ben de bir soru sorayım, yüksek kilometreli araç alınacaksa benzinli mi daha mantıklı olur yoksa dizel mi? Hiç lpg takılmamış benzinli motorun çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Bu model özelinde söylüyorum, diyelim ki çok temiz bir araç buldunuz, aldığınız aracı orjinal olarak kullanmayı seven biriyseniz 300.000 TL ye aldığınız araç için 50.000 TL daha ayırın.

Kötü kullanılmış bir araca denk gelirseniz Mercedes markasından temelli soğutur. Bu tarz pahalı araçların çok km yapmış ikinci ellerini almak ciddi riskli bir iş, bu araçlardan çok iyi anlayan bir ustanın test etmesi gerekiyor. Al derse alırsınız, alma derse almazsınız.

Ben kötü halde olanını kullandım, motor, şanzıman, alt takım herşey problemdi.

3. Beğeni Kavanca bu mesajı beğendi.
    Tecrübeli Üye Onbaşı Teoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    Teoman
    Yer
    Kazakistan
    Meslek
    -------
    Beğeni (toplam)
    44
    Araç
    W221 S65 AMG-Vito

ML 280 ya da ML 320 CDI (W164)-206cd36f-e385-4792-9675-49321c5c6e05.jpeg

Son yıllarda km ye değil de çalışma saatine bakmak moda oldu. Şöyle ki, mesela fotodaki gibi, ben sıfırladıktan sonra 27 saatte bin km gitmişim; trafiği bol şehir içi. Oysa ki şehirdışı güzel bir yolda ortalama 100 km/h hızla gitseydim nerdeyse üç kat fazla yol alırdım. Benim km saatim 150 bindeyse gerçekte 300 bin de olabilirdi, 400 binde. Üstelik yüksek hızlarda motor daha verimli, sağlıklı çalışır.
    Bu motor için, yürüyen aksam ise kilometreyle orantılı, ne kadar giderse o kadar yıpranır. Yol şartlarına bağlı olarak onların rotil aks gibi ( biz riçak diyoruz onlara, Türkçesi ne tam bilmiyorum, kusura bakmayınız, düzeltiniz lütfen) parçalarını değiştirince sorun yok. Sorun, km si yüksek bazı araçların sanki kendini salması, her taraftan trim sesleri gelmesidir; taksilerde veya kiralık arabalarda bunu farketmişsinizdir. Yorgun da denilen bu araçlardan uzak dururum.

Dizel motorların yüksek sıkıştırma oranı nedeniyle ve mazotun benzine göre kalorisi yüksek olduğundan daha çabuk yıpranması doğaldır.
    Ama daha az yakar, torku yüksektir.

W164 için konuşmam gerekirse, hanıma alacaktım, 6 tane baktım, servise sordum; kronik sorunları olduğunu söylediler ama bizimkiler hep benzindi, burada dizel yok. Dizeller farklı olabilir, yanıltıcı bilgi vermek istemem. 2011 sonrasını tavsiye etmişlerdi.
    O sorunlar da 320 lerin klasik sorunları ve elektronik problemlerdi.
    V12 BITURBO

5. Beğeni Kavanca bu mesajı beğendi.
    Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Serdar Yılmaz
    Yer
    Antalya
    Meslek
    İnşaat Müh.
    Beğeni (toplam)
    201
    Araç
    1999 Land Cruiser Prado 3.4 V6 & 2019 Corolla 1.6

Alıntı Teoman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ML 280 ya da ML 320 CDI (W164)-206cd36f-e385-4792-9675-49321c5c6e05.jpeg

Son yıllarda km ye değil de çalışma saatine bakmak moda oldu.
    Aslında şöyle demek daha doğru olabilir. Motorun ısınıp soğumasını 1 döngü kabul edersek motor kaç döngü gördü? Diyelim ki alt blok çelik, üst kapak alüminyum, conta plastik. Her ısınma ve soğumada bu 3 farklı malzeme farklı genleşip farklı çalışacak. Ne kadar çok döngü olursa o kadar çok yorulacak. Her gün 3 km kullanılan bir araç 200.000 km ye vardığında motoru çok ciddi yorulmuş olabilir. Çoğu ticari taksinin 1 milyon km yi rahatlıkla görmesi bu sebepten, motor sürekli sıcak gün içinde.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)