Beğeniler Beğeniler:  1
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: 722.6 Şanzıman Örtüşme Kontrol Vanası

Acemi Üye Er
    İsim
    Taner
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    İç Mimar
    Beğeni (toplam)
    0
    Araç
    yok

Standart 722.6 Şanzıman Örtüşme Kontrol Vanası

Merhaba, ML 270 model 722.6 şanzıman için 3-4 vites aralığını çalıştıran örtüşme kontrol vanası diye çevrilen parçayı arıyorum. Resimlerinide ekleyeceğim parçanın, aracın parça listesinde parça numarasını bulamadım. Yani Mercedes yedek parçası olarak yok. Galiba Mercedes şanzıman beyni (valve body) bozulursa komple atıp yenisini al diyor. Şema listesinde parça numarası yok dediğim gibi fakat bahsettiğim parçayı Sonnax adlı yabancı bir firma oringli üretmiş ve daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Şanzımanın içinden çıkan orjinal parça youtube'dan izlediğim ve başka bi Türk forumundan gördüğüm kadarıyla düz yüzey olarak çıkıyor. Sonax'ın tam set parça kodu; 68942-05 K, bize lazım olan 3-4 vites aralığı için parça kodu; 68942-04. Aşağıya parçanın resimlerini ve son fotoğrafra orjinal çıkan parçayla(sol) yan yana resimlerini ekliyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Tecrübeli Üye Binbaşı
    İsim
    orhan
    Yer
    istanbul
    Meslek
    serbest
    Beğeni (toplam)
    512
    Araç
    ..

Alıntı magnumxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, ML 270 model 722.6 şanzıman için 3-4 vites aralığını çalıştıran örtüşme kontrol vanası diye çevrilen parçayı arıyorum. Resimlerinide ekleyeceğim parçanın, aracın parça listesinde parça numarasını bulamadım. Yani Mercedes yedek parçası olarak yok. Galiba Mercedes şanzıman beyni (valve body) bozulursa komple atıp yenisini al diyor. Şema listesinde parça numarası yok dediğim gibi fakat bahsettiğim parçayı Sonnax adlı yabancı bir firma oringli üretmiş ve daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Şanzımanın içinden çıkan orjinal parça youtube'dan izlediğim ve başka bi Türk forumundan gördüğüm kadarıyla düz yüzey olarak çıkıyor. Sonax'ın tam set parça kodu; 68942-05 K, bize lazım olan 3-4 vites aralığı için parça kodu; 68942-04. Aşağıya parçanın resimlerini ve son fotoğrafra orjinal çıkan parçayla(sol) yan yana resimlerini ekliyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Sizin o parcada arizami var yoksa modifiye icinmi degistirmeyi dusunuyorsunuz.
    işi düşenin dostu

Acemi Üye Er
    İsim
    Taner
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    İç Mimar
    Beğeni (toplam)
    0
    Araç
    yok

3. vitesten 4. vitese geçişte araba ısındığı zaman veya yazın sıcak havalarda 2500'lü devirlerde devri boşa yükseltip öyle vites yükseltiyor ve bilgisayara bağlayınca P2500 arıza kodunu veriyor. Aynı sorunu yabancı forumda birisi paylaşmış ve bu parçayı değiştirerek çözmüş. Yine benzer sorunu başka bir forumdaki üye bu parçaları değiştirerek çözmüş.

VIP Üye Yüzbaşı sarpworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    sarpworks
    Yer
    40.77,-73.99
    Meslek
    D.I.Y
    Beğeni (toplam)
    594
    Araç
    Toyota Camry Hybrid

1- sanzuman kontrol modulunun icini acip, yag olup olmadigina bakin. aracinizdaki yeri emin degilim ama sag on yolcu ayak paspasinin torpido altina denk gelen yerde olabilir. dosemenin altindaki metal kafesin arkasinda siyah bir kutudur.
    2- sanzumandan cikan soketin icinde yag birikip birikmedigine bakin. Soket, sanzuman sokulmeden degistirilebiliniyor. Cok pahali olmasa gerek. Hazir kontrol ederken, yenisiyle degismek mantikli olacaktir.

Eger, sanzuman kontrol karti temiz ise; o zaman sanzumani karterini acip, valve body i sokup solenoidlerin yerini degistirerek sorunun baska vitese kayip kaymayacagina bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.
    mbclubtr.com alan adi altinda yapmis oldugum butun paylasimlar (acmis oldugum konular, mevcut konulara verdigim cevaplar ve digerleri) , tamamen bilgi amaclidir. Paylasimlarin uygulanmasi sonucu olusacak maddi/manevi herhangi bir sorundan, uygulayan sahis sorumludur.

5. Beğeni Kavanca bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Taner
    Yer
    İstanbul
    Meslek
    İç Mimar
    Beğeni (toplam)
    0
    Araç
    yok

teşekkürler. aracın bu parçadan kaynaklı yaptığına eminim, arıza tespitinden ziyade eğer bilen varsa ben bu parçadan arıyorum.

VIP Üye Yüzbaşı sarpworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim
    sarpworks
    Yer
    40.77,-73.99
    Meslek
    D.I.Y
    Beğeni (toplam)
    594
    Araç
    Toyota Camry Hybrid

teşekkürler. aracın bu parçadan kaynaklı yaptığına eminim, arıza tespitinden ziyade eğer bilen varsa ben bu parçadan arıyorum.
    bu parca olduguna kesin eminseniz, sonnax in Turkiye Distributoru

Stromak otomatik sanzuman : STROMAK OTOMATİK ŞANZIMAN "UR"UNLERİ ---ŞANZIMANCI
    mbclubtr.com alan adi altinda yapmis oldugum butun paylasimlar (acmis oldugum konular, mevcut konulara verdigim cevaplar ve digerleri) , tamamen bilgi amaclidir. Paylasimlarin uygulanmasi sonucu olusacak maddi/manevi herhangi bir sorundan, uygulayan sahis sorumludur.

Tecrübeli Üye Binbaşı
    İsim
    orhan
    Yer
    istanbul
    Meslek
    serbest
    Beğeni (toplam)
    512
    Araç
    ..

Komple beyin var elimde tek o parcayi degilde komple olarak verebilirim
    işi düşenin dostu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)