Beğeniler Beğeniler:  4
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: W124 Eha değişimi.

Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Cem
    Yer
    Çorum
    Meslek
    elektronik teknikeri
    Beğeni (toplam)
    89
    Araç
    1990 200E

Standart W124 Eha değişimi.

Benzinde bazen tekleme yapıyordu eski sahibi almış takılmamış bende montajı yapayım dedim.elektirk kabloları kesip atmışlar onları buldum ölçtüm yerine lehimledim benzinde şehir içi kullanıyorum 40 km yaptım sıkıntı kalmadı.tum sistem yeniledigim için elektrik ile sıkıntı olmayacagindan enjektörlere giden benzin basıncını bu parça ayarlıyor fişi takılı olmasa da çalışan bir parça şükür sorunsuz oldu şuan.-img_20210514_112216.jpg-img_20210514_112201.jpg-img_20210514_112608.jpg

2. Beğeni Zafer_59 bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Zafer Ertem
    Yer
    Edirne
    Meslek
    Ön muhasebe
    Beğeni (toplam)
    1
    Araç
    Mercedes benz w124

Elinize sağlık hocam elinizden gelmiş yapıyorsunuz.
    Bende bu gün aracımda daha önceki patlatma olayından sonra hava filtre kazanındaki çatlak yeri onarmak için söktüm hem o arada burdan edinmeye çalıştığım bilgilerle eha nerde rolanti valfi takılımı onlara inceleyim derken ehanın fişinin çıkık olduğunu ve ehaya gelen kablo demetinde 2 kablo soketi yapılmış biri takılı idi diğeride kopmuş size sormak istediğim ehanın fişler takılı değilse nasıl tepki verir araç orjinal soket yanda duruyor takmalımıyım sizce ? Aracım lpgli benzinde stop edicek gibi düşük devirde çalışıyo özellikle soğukken gaz verip ayağımı gazdan çektimi stop ediyo zaten ısındığında bi nebze 500/600 devirlerde duruyo dalgalanmalı şekilde ve araçta bilmiyorum ama sağlıklı çalışması için gerekli sensörlerin olmadığını ( önceki sahipleri ayar tutturamadıkları için sökmüş olabilirler en basit yöntem nasıl olsa parçayı onarmak yerine) düşünüyorum. Lpgde rolantide ciddi br sorun yok bu w124’ün çalışma prensibini ve ekipmanlarını çözmeye çalışıyorum hangi parça ne işe yarıyo diye. aracımı benzinde sorunsuz çalıştırabilmek için ne yapmam gerekiyo arayış içersindeyim açıkcası.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Cem
    Yer
    Çorum
    Meslek
    elektronik teknikeri
    Beğeni (toplam)
    89
    Araç
    1990 200E

1.eha fişi takılı olmaz ise en son kalan pozisyon da kalır bu şekilde çalışma ya devam eder.benzin basıncını ayarlamay yarayan parça.
    2.benim soket yok tu kahverengi - siyah olan 2 li soketi takın.deneyin gazdan ayak çekince benzini kesiyor azaltıyor cutoff swich ile koordineli olarak çalışıyor ekonomi sağlar deneyin derim benim takılı şuan arizam yok benzin gaz süper.
    2.sirali tavsiye ediyor duayenler imkan varsa sıkıntısız kullanırsınız.suan jetroniklerde araya resimdeki gibi pirinç vana takıyorlar bu vana manuel rölanti de iken gaz kelebeği kapalı ayağını gaz basmadiginda hava girişini azaltıp artirrak rölanti yi ayarlıyor.benim yıldız otomatik şuan bıde d alınca saçmalıyordu sabah ilk hareket kabus oldu.isindimi süper herşey baya uğraştım şuan çok iyi ama havalar ısındı sanırım ondan sıkıntı çıkarmıyor.bu vana yerinde rölanti valfi motoru olması lazım sensörlerden gelen bilgi ile hava girişini ayarlasin imkan varsa takip deneyin derim.
    Benim araçta valfe hiç elektrik gelmediğinden bı devre yapacam ama önce valf Almam lazım sistem calistirirsam paylaşım yaparim

5. Beğeni Zafer_59 bu mesajı beğendi.
    Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Cem
    Yer
    Çorum
    Meslek
    elektronik teknikeri
    Beğeni (toplam)
    89
    Araç
    1990 200E

-img_20210425_115122.jpg
    Hortum ucundaki pirinç vana bu kontrol edin muhtemel böyledir.-img_20210514_113401.jpg

7. Beğeni Zafer_59 bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Zafer Ertem
    Yer
    Edirne
    Meslek
    Ön muhasebe
    Beğeni (toplam)
    1
    Araç
    Mercedes benz w124

Alıntı wiper81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.eha fişi takılı olmaz ise en son kalan pozisyon da kalır bu şekilde çalışma ya devam eder.benzin basıncını ayarlamay yarayan parça.
    2.benim soket yok tu kahverengi - siyah olan 2 li soketi takın.deneyin gazdan ayak çekince benzini kesiyor azaltıyor cutoff swich ile koordineli olarak çalışıyor ekonomi sağlar deneyin derim benim takılı şuan arizam yok benzin gaz süper.
    2.sirali tavsiye ediyor duayenler imkan varsa sıkıntısız kullanırsınız.suan jetroniklerde araya resimdeki gibi pirinç vana takıyorlar bu vana manuel rölanti de iken gaz kelebeği kapalı ayağını gaz basmadiginda hava girişini azaltıp artirrak rölanti yi ayarlıyor.benim yıldız otomatik şuan bıde d alınca saçmalıyordu sabah ilk hareket kabus oldu.isindimi süper herşey baya uğraştım şuan çok iyi ama havalar ısındı sanırım ondan sıkıntı çıkarmıyor.bu vana yerinde rölanti valfi motoru olması lazım sensörlerden gelen bilgi ile hava girişini ayarlasin imkan varsa takip deneyin derim.
    Benim araçta valfe hiç elektrik gelmediğinden bı devre yapacam ama önce valf Almam lazım sistem calistirirsam paylaşım yaparim
    -img_20210425_115122.jpg
    Hortum ucundaki pirinç vana bu kontrol edin muhtemel böyledir.-img_20210514_113401.jpg
    Bu gün filtre kazanını çıkardım ehanın orda bir soket var birde manual yapılmış soket ehanın orjinal soketini taktım benzinde tık diye gaza basmadan aldım 1000 devire çıktı pat indi stop etti sizin attığınız resimde vanaya benzer yerde lpg hortumu iniyo öyle bir vana var ama benzindeki rolantiye katkısı olur mu ki oraya daha dikkatli bakmam gerekiyo ayrıca cutoff swicinde yay yoktu onu tedarik ettim taktım ama şuan işe yarayıp yaramadığını fark edemiyorum aktif mi değil mi yada diğer parçalarla çalılıyo mu ? Sıralı sisteme geçme planım var benim kafamı kurcalayan aracın benzinde rahat çalışabilmesi için gaz pedalına dokunmadan eha + rolanti valfi + ısı sensörü olması gerekli mi yani bu parçalar sorunsuz çalışmalı ve aktif olmalı dimi ?
    O dediğini yerden eğer vana varsa rolantiyi ordan ayarlayabilirmiyim çünkü benzinde gaza basıp ayağımı çektiğim zaman stop edicek gibi devir düşüyo ve stop ediyo zaten bide benzin dağıtının arkadında tam yağ filtresinin önünde emme manifoldunda açıkta kalan vakum hortumu buldum ordaki hortumu kapattım vidayla benzinde çalışıp direk stop etti açtım dalgalanmalı şekilde çalıştı yine durdu açık bırakınca çalışıyo kapatınca hiç çalışmıyo benzinde orası ne işe yaradığı konusunda kaynakta bulamadım sitede kafam iyice karıştı

Tecrübeli Üye Çavuş
    İsim
    Cem
    Yer
    Çorum
    Meslek
    elektronik teknikeri
    Beğeni (toplam)
    89
    Araç
    1990 200E

1.su sıcaklık sensörü beyne suyun sıcaklığıni
    Hava filtresi önünde hava sıcaklık sensörü hava sıcaklığını
    Beyne iletiyor beyinde rölanti valfine hava girişini fazla veya az vererek rölanti arttırıp azaltıyor.
    Bununla beraber klima vs.diger motoru yoran sistemler çalışinca da devir artiyo ki istop etmesin olay bu.
    2.o vana yi bulun biraz uzun tornanida ile araç çalışırken ayar yaparsınız 7500 8000 bıraktım ayarı biraz yüksek kalsın otomatik ise araç soğukta titreme yapmaz fakat isindiginda vitese vuruntu lu geçer ısınınca hissedersiniz.
    3.vidayi sikarsaniz rölanti düşer açarsanız yükselir deneyip bulun.
    4.ben LPG ile kullandığımdan tüm ayarları ona göre yaptım.benzine 2 günde 3-5 km yapiyom sistem uyanık kalsın diye şuan sorunum yok benzin unutulmamalı önemli.
    5.maddi durum varsa cangaz geçmek lazım.ben uğraşıyorum sevdiğim için ama sıkıntılı iş çok şikayet var biliyorsunuz imkan meselesi.

10. Beğeni Zafer_59 bu mesajı beğendi.
    Acemi Üye Er
    İsim
    Zafer Ertem
    Yer
    Edirne
    Meslek
    Ön muhasebe
    Beğeni (toplam)
    1
    Araç
    Mercedes benz w124

1.su sıcaklık sensörü beyne suyun sıcaklığıni
    Hava filtresi önünde hava sıcaklık sensörü hava sıcaklığını
    Beyne iletiyor beyinde rölanti valfine hava girişini fazla veya az vererek rölanti arttırıp azaltıyor.
    Bununla beraber klima vs.diger motoru yoran sistemler çalışinca da devir artiyo ki istop etmesin olay bu.
    2.o vana yi bulun biraz uzun tornanida ile araç çalışırken ayar yaparsınız 7500 8000 bıraktım ayarı biraz yüksek kalsın otomatik ise araç soğukta titreme yapmaz fakat isindiginda vitese vuruntu lu geçer ısınınca hissedersiniz.
    3.vidayi sikarsaniz rölanti düşer açarsanız yükselir deneyip bulun.
    4.ben LPG ile kullandığımdan tüm ayarları ona göre yaptım.benzine 2 günde 3-5 km yapiyom sistem uyanık kalsın diye şuan sorunum yok benzin unutulmamalı önemli.
    5.maddi durum varsa cangaz geçmek lazım.ben uğraşıyorum sevdiğim için ama sıkıntılı iş çok şikayet var biliyorsunuz imkan meselesi.
    Hocam yardımlarınız için gerçekten teşekkürler zahmet edip cevap verdiniz aydınlattınız sağ olun hakkınızı helal edin
    Hafta sonu ustaya gittim şikayetlerimi aktardım aynen sizin dediğiniz şekilde rolanti motoru çıkartılmış bir vana konmuş oraya benzinde ördeğin kelebeğini ve avans ayarını yaptı ustam emme manifoldun üzerinde otomatik araçlar için bir vakum çıkışı varmış ordan havala alıp dengesizleşiyormuş araç bizim araç 5 ileri manual onuda körledik hortumla benzinde ilk marş sıcak motorda düzeldi ama soğuk motorda yine sıkıntı lpgde ilk start değişti ama ondada soğuk motor ayağımı gazdan çekince stop ediyo ısınınca sorun yok tabi gazda mı ayar yapmalımıydık kafamda soru işareti kaldı. Hafta içinde buji + buji kabloları + distribütör kapağı + tevzi makarası + ateşleme bobinini temin ettim gerekli filtreleride aldık yağ bakım zamanı geldi bu paraçaları usta taktıktan sonra yine bi gaz ayarı yaptırmayı düşünüyorum patlatma olayı çözülcek gibi geliyoda lpgde ilerlediğimiz zaman örk. 1-2-3-4 belir bir hıza ulaştığımızda yavaşlarken boşa aldığımızda lpgde ara ara stop ediyo heralde tekrar bi ayar yapıcaz galiba.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)